Pénzcentrum • 2019. szeptember 26. 13:02
A takarékoskodók, valamint a spórolást jövőben megkezdők számára az egyik legjobb alternatívát a pénztárak jelentik - mondta a Pénzcentrumnak dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke. A kasszák ugyanis jó teljesítményt nyújtanak hosszú távon. Komoly előnye a pénztári megtakarításnak az is, hogy a tagok évi 20 százalékos, maximum 150 ezer forintos adó-visszatérítést kaphatnak a saját befizetéseik és a munkáltatótól kapott hozzájárulás után egyaránt.
Érdekes dolog történt a pénztáraknál a második negyedévben. A munkáltatók újra bekapcsolódtak a dolgozók takarékoskodásába, legalábbis ezen a téren látványos fordulat jött. Miről van szó pontosan?
Valóban fordulatot láthattunk a második negyedévben, erre mindjárt rátérek, de előbb érdemes egy kicsit hosszabb, évtizedes távlatban is megnézni a munkáltatók szerepvállalását. Sokáig a munkaadók jelentős összeggel segítették a dolgozók pénztári takarékoskodását, de az elmúlt években az adószabályok szigorodása miatt jelentősen csökkent az aktivitásuk.
Egy negyedév számai alapján hosszú távú következtetést nem szabad levonni, de kétségtelenül bizalomra ad okot a munkavállalói hozzájárulásoknál látott növekedés és remélhetőleg tartós trend kezdetéről beszélhetünk.
Meglepetésről van szó vagy lehetett erre a fordulatra számítani?
Egyrészt bőven van tér a fejlődésre ezen a téren, a korábbi évek számait még nem érték el a munkáltatói hozzájárulások. Másrészt arra is utalhatnak a második negyedéves adatok, hogy a munkáltatók érzik a felelősségüket és azt is pontosan érzékelik, a pénztári juttatás munkaerőmegtartó elem. Épp ezért a vállalatok számára előnyt is jelent, ha szerepvállalásukkal segítséget nyújtanak a dolgozóik takarékosodásában, ráadásul a pénztári juttatás tulajdonképpen többet is jelent egy kis plusz pénznél.
Ez pontosan mit jelent?
A pénztártagok az egyéni befizetéseik után régóta kedvezményben részesülnek, évente ugyanis 20 százalékos, maximum 150 ezer forintos adó-visszatérítést kaphatnak. Ezt a kedvezményt ezévtől a munkáltatótól kapott pénztári hozzájárulás után is igénybe vehetik. Összességében egy vállalatnál 100 forintonként akár 10 százalékkal kedvezőbb lehet a mérleg, mintha ugyanazt az összeget bérként adnák oda a munkáltatóknak.
Beszélne kicsit a számokról? Hogyan szerepeltek a pénztárak idén?
Ezek a számok amellett, hogy azt mutatják, a pénztárak jól szerepeltek, arról is tanúskodnak, hogy a tagok bíznak is bennük. Az érintett önkéntes nyugdíjpénztárak és egészségpénztárak létszáma közel van a kétmillióhoz és bízunk benne, hogy a jövőben növekedni fog.
Mit gondol, mivel lehetne arra ösztönözni a magyarokat, hogy takarékoskodjanak?
Azt gondolom, hogy az egyének, a vállalatok és az állam hármas szerepvállalása alapozhatja meg igazán a hatékony és széles körben elterjedt öngondoskodást. Erről részletesen is szó lesz a szeptember végén megrendezésre kerülő konferenciánkon.
Az ÖPOSZ is próbál lépéseket tenni annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet az öngondoskodás fontosságára. Van például egy Nyugdíjkalkulátorunk, amely konkrét számokban mutatja meg a pénztári takarékoskodás előnyeit. Mindenki kiszámolhatja, hogy havi rendszeres megtakarítással mekkora összeget halmozhat fel a nyugdíjba vonulásáig. Fontos, hogy a kalkulátor reálértéken is kiszámolja a megtakarítást, azaz figyelembe veszi a lehetséges infláció hatását. Emellett a Pénztárszövetség a fiatalokat is próbálja megszólítani. Van egy Pénzmesterek című online játék, amelyben szakértők által kidolgozott online teszteket tölthetnek ki a 9, 10 és 11. évfolyamos diákok. A fődíj 300 ezer forint, de vannak tárgyi nyeremények is, például laptop, tablet vagy okostelefon.