Pénzcentrum • 2019. szeptember 13. 15:06
A szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre 33 ezer felvételiző nem került be egyetlen, a felvételi lapon megjelölt intézménybe sem. Számukra a pótfelvételi jelenthetett új esélyt, ám - néhány kivételtől eltekintve - ebben az eljárásban már csak a költségtérítéses szakokra lehetett jelentkezni. Egy átlagos alapszakos "fizetős" képzés milliós kiadást jelenthet a szülőknek.
A rendes felvételi eljárás ponthatárainak kihirdetésénél 78 ezer leendő hallgató örülhetett a sikeres felvételinek. Azoknak, akiknek nem sikerült bejutniuk egyetlen felsőoktatási intézménybe sem, még benyújthatták jelentkezésüket a pótfelvételi során. Az augusztus 27-én így felvételt nyerő - valamint a még rendes eljárásban költségtérítéses képzésre bekerülő mintegy 16 ezer - leendő hallgatónak ősztől tandíjat kell fizetnie, vagy éppen a szüleiknek.
Valóban önköltség az önköltséges képzés?
Az OTP Bank Öngondoskodási Index felméréséből kiderül ugyanis, hogy a magyar szülők 81 százaléka finanszírozná gyermeke számára a felsőfokú tanulmányok költségét.
Önköltséges képzésnél a családot a diploma megszerzéséig terhelő összeg nagysága függ a félévek számától, illetve választott a szaktól, de egyetemenként is eltérő mértékű a félévente fizetendő összeg. A népszerű szakok esetében milliós tételt is jelenthet a diploma. Például a "gazdálkodási és menedzsment" képzés - a 2019-es évben erre jelentkeztek a legtöbben - a Budapesti Corvinus Egyetemen 315 ezer forintba, a Budapesti Gazdasági Egyetemen 210 ezer forintba, a Debreceni Egyetemen 195 ezer forintba kerül félévente.
"Ügyfeleinknek azt javasoljuk, hogy az előrelátható és várhatóan nagyobb összegű kiadásokra időben kezdjék el a megtakarítást, hogy a megfelelő befektetési eszköz kiválasztásával, például a tandíj kifizetése ne terhelje meg annyira a családi költségvetést. Az Öngondoskodási Index felmérés adatai alapján látjuk, hogy a szülők elkötelezettek gyermekeik felsőfokú oktatásának költségei, így akár a tandíj fedezése iránt. Mindezt könnyebben és nagyobb eséllyel tehetik meg, ha az ilyen célú megtakarítást nem az utolsó pillanatban kezdik el. Egy 3 százalékos hozamú befektetési eszköz esetében például elég havonta 20 ezer forintot félretenni, hogy 7 év alatt összegyűljön 1,87 millió forint, ami fedezi az említett 1,7 milliós tandíjat" - mondta el a Nyitrai Győző, az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatója.