Kamu spórolós trükkökkel környékezik a gyanútlan magyarokat: ne dőlj be!

Pénzcentrum2019. június 5. 11:30

A spórolás, a takarékosság témaköre gyakorlatilag minden embert életének része. Ki ne szeretne több pénzt félretenni, mint amennyit jelenleg képes? Talán pont ezért rengeteg gyors és fájdalommentes megoldást kínáló újságcikkel találkozhatunk, melyeknek azonban a szórakoztatáson kívül túl sok értelme nincs, hiszen a szakértő szerint, ha komoly változást szeretnénk elérni, a tudatos belső munkát nem lehet megúszni.

Az OECD egy 2016-os elemzése szerint meglehetősen alacsony a pénzügyi ismeretek szintje a világon, és még az átlagnál is rosszabbul teljesített Magyarország, amely 22. helyet csípte meg a 30-as rangsorban - számolt be a Portfolio. Mint kiderült, a magyarok nem gondolják okosabbnak magukat a pénzügyi ismeretek terén, mint amilyenek valójában, többségük ugyanis átlagos tudásúnak mondja magát. Spórolásban sem állunk túl jól, átlagban a felnőtt magyar lakosság csupán egyharmada tud aktívan félretenni.

A spórolás kérdése így vagy úgy, mindenkit érint, éppen ezért rengeteg okos "ismeretterjesztő" cikkbe futhatsz bele az internet különböző bugyraiban, amelyek gyors igazságokkal igyekeznek feltárni a nagy titkokat: Így spórolj meg havonta súlyos tízezreket! vagy: Spórold össze a nyaralás árát a mindennapokban egy év alatt! 

Ezek az instant okosságok talán sok olvasót hoznak, de belátható, hogy valódi változást nem okoznak az olvasó életében, és pláne nem oldják meg az akár tartósan fennálló pénzügyi problémákat. Ahhoz ezeknél a könnyű cikkeknél többre van szükség, valódi elhatározásra, esetleg egy pénzügyi szakértő segítségére, hiszen az eredmények mögötti munkát nem lehet megúszni.

Így spórolj tudatosan és eredményesen 

A takarékoskodás hosszú távú változtatásokkal jár, első lépésként az aktuális életmód felmérését szoktuk javasolni - mondta el a Pénzcentrum kérdésére Hal Melinda, pszichológus közgazdász, a Semmelweis Egyetem, Egészségtudományi Kar oktató-kutatója. Ezt követően kezdődhet meg a priorizálás a kiadások és igények között: a vásárolt termékek és azok árának tételes összeírása gyakran sokkolja klienseinket. 

Ez egyfajta önismereti munka is, hiszen rájövünk, bizonyos cikkeket megszokásból, divatból, vagy a márkába vetett bizalmunk miatt vásároltunk korábban.

Az aktuális helyzetünk felmérését követi a konkrét, reális és ami a legfontosabb, saját célok megfogalmazása, és a céljaink elérésének ütemezése. Céljainkat saját és családunk biztonságának figyelembevételével fogalmazzuk meg, kerülve a szélsőségeket, hiszen 

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

a túlköltekezés mellett a túlzott spórolás is életminőség romlást eredményez!

A cél elérése elköteleződést, kitartást, nagyfokú fegyelmet és tudatosságot kíván, ezért fontos, hogy a döntés mögött rejlő belső munkát el kell végezni. Kérhetjük továbbá pénzügyi tanácsadó segítségét, vagy megküzdhetünk önismeretünkön keresztül a helyzettel, szélsőséges esetekben pedig ne legyünk restek pszichológus, pszichoterapeuta segítségét kérni.

Ez tényleg működik

A tudatos tervezés nem kizárólag a takarékoskodás esetében, hanem például a halogatás elkerülésében is nagyon sokat segít klienseinknek - folytatja Hal Melinda. Új szokások bevezetésekor apró lépésekre lebontva tervezzük meg a bevásárlás menetét, a kiadások mértékét, a bevételek felhasználását.

  • A termékek áruházon belüli helye szerint rendszerezett bevásárló listát írva csökkentsük a boltban töltött időt és a felesleges körök számát.
  • Igyekezzünk tudatosítani, hogy mennyit, mit ér a pénzünk, az előteremtéséért mennyi áldozatot hoztunk.
  • Érzelmi pozitív töltettel rendelkező célt válasszunk, amire rendszeresen, akár minden nap emlékeztessük magunkat!
  • A hónap elején rendelkezésre álló anyagi keretek tartásában nagy segítség a kártyás helyett a készpénzes fizetés előtérbe helyezése.

 

Címkék:
spórolás, megtakarítás, pénzügyek, takarékosság, pszichológia, szakértő, tudatosság,