Pénzcentrum • 2019. május 7. 16:31
Megállíthatatlanul nő a lakosság készpénzállománya, a banki lekötések aránya pedig roppant alacsony. Ez nem csoda, hiszen a bankok sem fizetnek túl sokat a lekötött betétekre. Az már kevésbé érthető, hogy a folyószámlákon pihenő 6193 milliárd forint egy része miért nem találta még meg a magas hozamú befektetéseket. Nem kérdés, éves szinten több tízezer forintról mondanak le azok a magyarok, akik megtakarításaikat folyószámlán parkoltatják.
Drága a bankszámlád? Válts a Pénzcentrum kalkulátorával!
Nem csak az derül ki a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikájából, hogy a lakossági hitelek kamatai a padlón vannak, azt is megtudhattuk a frissen közölt adatokból, hogy a betéti kamatok egyaránt elképesztően alacsonyak. A lekötött lakossági betétek átlagkamata a jegybank szerint 2019 márciusában 0,24 százalék volt. Ezzel gyakorlatilag nem történt elmozdulás az egy évvel korábbi, 0,32 százalékos szinthez képest.
Azaz amennyiben lekötjük a betétünket a bankban, éves szinten kapunk arra 0,24 százalékos kamatot. Ez 1 millió forint lekötése esetén nem kevesebbet, mint 2400 forintot jelent. Hogy kicsit cizelláljuk ezt a számot, nézzük meg részletesebben a bankbetétek kamatait. Nézzük meg hosszabb távon, hogy alakultak a befektetések kamatai. Az átlagos lekötött betét kamata nem árul el sokat, meg kell nézni éven belüli- és túli bontásban. Éven belüli lekötésre a bank 0,16 százalékos kamatot fizet nekünk, éven túlira évi 0,68 százalékos a kamat.
Ez még mindig rendkívül alacsony, de nézzük meg, hogy mennyi volt ez 10 évvel ezelőtt, 2009 áprilisában: akkor az éven belüli lekötésre 9,57 százalékot, éven túlira 7,43 százalékot fizetett a bank az MNB szerint. Az ábrán látható, hogy az éven belüli befektetés kamatának görbéje szinte egybeolvad az összes befektetés átlagkamatának görbéjével - ez minden bizonnyal annak tudható be, hogy az időtávon belül messze domináltak az éven belüli befektetések.
Csoda ezek után, hogy senki nem köti le a pénzét?
Azok a magyarok, akik ma helyet keresnek a pénzüknek, nincsenek könnyű helyzetben. Az egyértelmű, hogy a fenti, 0,68 százalékos kamat nem vonzó - leginkább annak ismeretében nem, hogy az infláció a 3 százalékos küszöböt nyaldossa, azaz a bankbetétben tartott pénz értéke évről-évre csökken. Az egyéves állampapír ezzel szemben 3 százalékos kamatot fizet, azaz ezzel valós reálhozamot tudunk elérni. Nem csoda, hogy a lekötött betétek állománya 2019 márciusában mindössze kb. 2500 milliárd volt, ebből 1470 milliárd volt az éven belüli lekötés mértéke.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ha összevetjük ezt azzal, hogy mekkora a folyószámlákon lekötetlenül álló pénz mértéke, akkor értjük meg igazán, mennyire jelentéktelen is ez a 2500 milliárd.
Ráadásul ez a szám egy év alatt 19 százalékos növekedést jelent. A folyószámlának így gyakorlatilag nincs jelenleg alternatívája - a magyar lakosság menthetetlenül likviditáspárti, és nem adja fel a annak előnyét 0,68 százalékos éves kamatért. Nem is feltétlenül kell állampapírokról beszélni, egyes befektetési alapok még a mai alacsony hozamkörnyezetben is képesek kétszámjegyű teljesítményt nyújtani, így igazán meglepő, hogy ez az összeg miért nem találta meg a likvid, magasabb hozamú befektetéseket (amelyek nem is feltétlenül kockázatosak).
Erre a tetemes összegre akar szert tenni a kormány, ennek tudható be az állampapírokra fizetett, meglehetősen magas kamat. Ennek ellenére meglepő, hogy milyen magas a lakossági folyószámlán pihenő pénzállomány, hiszen az állampapír visszaváltása sem túl bonyolult. Az új Nemzeti Kötvénynél pedig egyenesen költségmentes lesz bizonyos időszakokban. Az új kötvényről itt írtunk bővebben: