Pénzcentrum • 2019. április 9. 10:31
Egy átlagos magyar háztartásnak 27 millió forint a nettó vagyona, a medián ezzel szemben 12 millió forint. Legnagyobb mértékben a reálvagyonok értéke nőtt 2014 óta. Bár a szegényebb 50 százalék lefaragott a hátrányából, a háztartások nettó vagyonának több mint 90 százaléka a felső 50 százalékba tartozik.
Ismertette a Magyar Nemzeti Bank a háztartási vagyonfelmérés eredményét mai sajttótájékoztatóján. Eszerint a háztartások nettó vagyona 2014 és 2017 között 44 százalékkal nőtt a makroszámok szerint. A makroszámok önmagukban ugyanakkor nem sokat árulnak el - mondta Huszák Gábor, az MNB Statisztikai Igazgatóságának munkatársa. Leginkább Közép-Magyarországon nőtt a nettó vagyon a 65 év feletti korosztályban. A háztartások nettó vagyonértékének átlaga 27 millió forint volt. Vagyoneloszlásának mediánja 12 millió forint volt. Leginkább a reálvagyonelemek értéke nőtt. A vagyonnövekedésének mértéke nagyban köszönhető az ingatlanok értékének növekedésének.
Sürgős kiadásod van? Személyi hitelekért kattints kalkulátorunkra!
A felmérésben 6 ezer háztartás vett részt, 15 ezret kérdeztek meg. A vagyonadatok 2017-es évre vonatkoznak. Egy háztartás vagyonállományában vannak reálvagyon-elemek és pénzügyi vagyonelemek, a nettó vagyon ezek, valamint a háztartások tartozásainak különbsége - ezzel lehet legjobban jellemezni egy háztartás vagyonosságát.
A pénzügyi eszközök eloszlása egyenetlenebb, mint a nem pénzügyi eszközök eloszlása. Leginkább így van ez a részvényeknél - leginkább csak a legfelső ötöd rendelkezik ilyenekkel. A területi eloszlásnál az egy háztartásra jutó nettó vagyon legnagyobb része Közép-Magyarországon van, ezen belül is kiemelkedik Budapest. A változásokat tekintve azonban elmondható, hogy az Alföldön nagyobb mérétkben nőtt 2014-től. Budapesten a nettó háztartási vagyon átlaga 52,6 millió forint volt az országos 27 millió forinttal szemben. Az országos átlag 2014-ben 18,3 millió forint volt, a növekedéshez nagyban hozzájárult az ingatlanok értékének növekedése is. A mediánérték 2017-ben 12 millió, 2014-ben 8,7 millió forint volt.
A legmagasabb nettó vagyonnövekedés a 66-75 évs korosztályban volt, míg a legnagyobb vagyont a 46-55 éves korosztály birtokolja. Az alsó 50 százalék némileg lefaragdta a hátrányát, de részesedésük a nettő vagyonból még így is csak 8,9 százalék - a növekedésük három év alatt ugyanakkor 48 százalékos volt.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A lakosság eladósodottsága ugyanakkor még mindig alacsony nemzetközi összehasonlításban, ennek is köszönhető hogy a nettó vagyon értéke nagyot nőtt 2014 óta. Azt is megtudhattuk, hogy a magyar munkavállalók fele a legnagyobb vállalati kategóriában dolgozik, valamint a vállalat méretével egyesen arányosan nő az egy munkavállalóra jutó nyereség is - azaz a nagyvállalatok sokkal hatékonyabban működnek, mint a kisvállalatok.
A kicsi vállalkozások belföldi magántulajdonúak jellemzően, a nagyvállalatok ezzel szemben külföldi tulajdonban vannak. Nagyjából 2000 vállalat van állami tulajdonban, 24 ezer van külföldi kézben, a maradék kb. 500 ezer nem pénzügyi vállalat háztartási tulajdonban van. A teljes vállalato vagyunnak ugyanakkor ezek csak a 40 százalékát teszik ki, 50 százalékát a külföldi nagyvállalatok birtokolják - 10 százalék az állami vállalatokhoz tartozó rész.