Pénzcentrum • 2019. március 12. 10:00
120 ezren nyelvvizsgáztak 2018-ban, négyezerrel többen, mint egy évvel korábban. A nyelvvizsgázók száma azonban még így sem közelíti meg a 2009-es rekordot, amikor összesen 175 ezren vizsgáztak valamelyik idegen nyelvből - írta meg az Eduline a Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ friss statisztikáiból.
A legújabb statisztikák szerint 2018-ban elmaradt a nyelvvizsgarekord. Szakértők szerint ennek az az oka, hogy 2017 végén sok diák gondolta úgy, hogy pár hónappal elhalasztja a vizsgáját, mivel így visszaigényelhetik annak 20-30 ezer forintos díját az államtól.
- fejtette ki Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület elnöke az Eduline-nak. Kiemelte azt is, hogy mivel 2017 végére már biztos volt, hogy 2018. január 1-től visszaigényelhetik a vizsgadíjukat a sikeresen nyelvvizsgázók, így azok a tanulók, akiknek nem volt sürgős a nyelvvizsga elhalasztották a következő év elejére.
A szakember szerint azért nem emelkedett a nyelvvizsgára készülők száma, mert a legtöbb esetben a legelső nyelvvizsga nem sikerül, de mivel az államtól csak a sikeres nyelvvizsga díját lehet visszaigényelni, így maga a nyelvvizsga nagyon sok embernek még mindig nem ingyenes.
Hiába térítik vissza a nyelvvizsga díját, gyakorlatilag ugyanúgy csak az nyelvvizsgázik, akinek előírják. A nyelvvizsgadíj visszatérítése sem segít a 2020-as felvételi szigor által okozott problémán. Akiket a közoktatás nem visz el a B2-es szint közelébe, annak nem az a legfontosabb, hogy a vizsga már ingyenes. Hiszen nekik 200-300 óra nyelvtanulásra van még szükségük, amit a család nem biztos, hogy ki tud fizetni
- magyarázta a szakértő. Kiemelte azt is, hogy a statisztikák szerint csak a felvételizők fele kapott pontot a nyelvvizsgáért, ha bevezetik a szigorítást, akkor 5-10 százalékkal növelheti ezeknek a jelentkezőknek az arányát, de sokan lesznek, akik a következő években a felvételi szigor miatt nem tudják majd elkezdeni egyetemi, főiskolai tanulmányaikat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mi lehet a megoldás ebben a helyzetben?
- mondta a szakértő. Kitért arra is, hogy véleménye szerint nem a nyelvórák számának emelése jelentené a megoldást ebben a helyzetben, hanem az, hogy az idegennyelv-oktatás tanmenetébe már a középiskola vége előtt néhány évvel be kell iktatni a nyelvvizsga-követelményekkel való ismerkedést, ez akár egy belső, alacsonyabb szintű vizsga is lehet. Ezzel a diákok már megtapasztalnák, hogy milyen egy vizsgaszituáció, a tanárok pedig már ekkor mérni tudnák, hogy hol tartanak a diákok a tanulásban, nem csak a 12. év végén.