Pénzcentrum • 2018. december 2. 13:00
Számos dolog utal arra, mi vezethetett Bochkor Gábor és Várkonyi Andrea 12 éves kapcsolatának végéhez; ezek közül az egyik a pénzügyi szabadság kérdésköre. Párkapcsolati szakértővel mutatjuk, hogyan érdemes egy párkapcsolaton belül kezelni a kasszát.
Habár a szakításukról szóló közleményben kijelentették, hogy a témában többet nem nyilatkoznak, mégis sorra adja az interjúkat Bochkor Gábor és Várkonyi Andrea. Ezekből pedig számos dolog utal arra, mi vezethetett a 12 éves kapcsolat végéhez. Noha több végzetes faktor is közre játszhatott, de a sajtómegkereséseknél rendre előkerül az is, hogy a túlzott - magánéleti és pénzügyi - szabadság is szolgáltatott építőanyagot a szakítás felé vezető út kikövezéséhez.
- idézi például a Story magazin Várkonyi Andrea 7 évvel ezelőtt adott nyilatkozatát.
- mondta Bochkor Gábor, szintén a Story magazinnak.
Közös kassza, külön kassza? Mi az ökölszabály?
Amíg az ember egyedül vagy laza párkapcsolatban él, ahol az anyagi döntéseket kizárólag önállóan hozza meg, akkor a képlet egyszerű - minden megkeresett pénz az illetőt illeti meg, azért kizárólag ő egymaga vállal felelősséget. Ahogy azonban egy kapcsolat halad előre, közös otthon, esetleg családalapítás, máris megváltozik az eddig egyszerűnek hitt képlet, felmerül ugyanis a kérdés: miként bánjuk az immáron közösnek számító pénzzel?
- mondta el a Pénzcentrumnak korábban Bogár Zsuzsa pszichológus, párkapcsolati tanácsadó. Mindez pedig azt jelenti, hogy egy párnak mindképpen rendelkeznie kell olyan pénzügyi stratégiával, aminek az alapjait a felek közösen fektetik le.
- mesélte a szakértő, aki szerint mindezt csak megfelelő kommunikációval lehet elkerülni.
- hívta fel a figyelmet Bogár Zsuzsa, aki persze hozzátette, hogy a közös anyagiakról való gondolkozás nem egyszerű feladat, ráadásul nem is megy egyik napról a másikra.
- emelte ki a pszichológus. Mindez pedig csak úgy sikerülhet, hogyha a pár tagjai kellő nyitottsággal állnak közös ügyükhöz, és nem hallgatnak el semmit a másik elől, hanem törekednek arra, hogy őszintén képviseljék álláspontjukat.
- mesélte a szakember, aki azt is hangsúlyozta, hogy amikor egy pár esetében csapatról, és a számukra ideális "közös kassza" létrehozásáról beszél, akkor ezalatt nem feltétlenül ért fizikálisan is közös kasszát, azaz például egyetlen bankszámlát, amire mindkettőjük fizetése érkezik. A pszichológus szerint ugyanis a közös kasszát érdemes inkább egy olyan fogalomként kezelni, amiben a felek közös megállapodással lefektettek olyan szabályokat, amikkel pénzügyeiket együtt kezelik.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ezek tehát simán jelenthetnek külön vezetett számlákat is, úgy, hogy közben a pár tagjai megegyeznek arról, hogy mely kiadásaikat fedezik közösen és melyek maradnak meg egyéni szinten.
- mondta el Bogár Zsuzsa. A szakpszichológus azt is kiemelte, hogy nem mindenki nyílik meg könnyen, ha az anyagiakhoz való viszonyulását firtatják. Ha egy párkapcsolatban például az egyik vagy mindkettő fél ilyen, akkor a szakember szerint jó megoldás lehet, ha valamilyen szimbólumokon keresztül próbálják megközelíteni a problémát a pár tagjai:
- mondta el e pszichológus, aki nem győzte hangsúlyozni, hogy egy párkapcsolatban a legfontosabb sarokpontokat (ezek közé tartozik az anyagiakhoz való hozzáállás is) már a kapcsolat vagy a nagyobb fordulópontok (házasság, gyermekvállalás) kezdetén érdemes átbeszélni,
- jegyezte meg a szakember.
Tippek, hogy az anyagiak ne jelentsenek bajt
Az anyagiak miatt fellobbant feszültségek tehát a legtöbb esetben soha nem magáról a pénzről szólnak egy párkapcsolatban. Ezek inkább valamiféle vészjelzőként funkcionálnak, hogy valahol valami baj van. A pénzügyi viták hátterében sokszor húzódik meg a dominancia kérdése, nevezetesen, hogy kinek van döntéshozatali jogköre a kapcsolatban, ki mit kompenzál például a pénzzel és a többi.
Éppen ezért ha azt tapasztaljuk, hogy a mindennapi életünk során egyre többször kerülünk konfliktusba a párunkkal az anyagiak miatt, ne legyünk restek átgondolni, vajon tényleg csak a pénzről van-e szó. Azért hogy ilyen esetekben könnyebb legyen a valós problémák felfedése és a konfliktus megoldása, a pszichológus a következő tipptárat állította össze a Pénzcentrumnak:
- törekedni kell a párok közti szövetség érzés kialakítására, úgy hogy közben a felek megszüntetik az egymással való versengést és játszmákat;
- a kommunikáció megléte, bármi gondolat vagy kérdés felmerül a pár egyik tagjában azt ossza meg a másikkal, merjünk beszélgetni;
- ne gyártsunk elméleteket, hogy mi van a másik fejében, inkább beszéljük át a problémákat, alakítsunk ki saját családszabályokat, amik bár építkeznek a magunkkal hozottakkal, de nem függnek tőlük;
- a legfontosabb párkapcsolati sarokpontokat mindig időben, a kapcsolat legelején fektessék le a felek, hogy később ezek hiánya miatt elkerülhető legyen az egymástól való eltávolodás.