4 hasznos tipp, hogy ne legyen totális anyagi csőd az egyetem

Pénzcentrum2018. augusztus 12. 09:00

Közel két hete több mint százezer fiatal örülhetett a felsőoktatási felvételi ponthatárainak kihirdetésekor. Legtöbbjük nemrég fejezte be középszintű tanulmányait, és sokan másik városba is költöznek, hogy ott folytassák életüket, amivel együtt jár az is, hogy egyedül kell gondoskodniuk magukról. Ezért most szakértők összegyűjtöttek néhány tippet, amelyekkel tudatosan kezelhetik pénzügyeiket a nagybetűs életben.

Az értesítő SMS megérkezése és a nagy ünneplés után érdemes egyből belefogni az egyetemi élet megtervezésébe. A legtöbben ilyenkor a lakás, vagy a kollégiumi szállás megszervezésével kezdik, de emellett fontos az is, hogy minél hamarabb felkészüljünk és elintézzük a pénzügyekkel kapcsolatos teendőket. Ennek apropóján az OTP szakértői összegyűjtöttek néhány tippet, amelyekkel a leendő egyetemisták tudatosan kezelhetik pénzügyeiket a nagybetűs életben.

1. Viszlát, kockásfüzet!

Az első és legfontosabb tipp, hogy kezd el követni és vezetni, hogy mire és mennyit költesz, milyen bevételeid vannak. Erre számos pénzügyi app is létezik már, amelyek segítségével mindig tudhatod, hogy az adott hónapban mennyit és mire költöttél. Real-time figyelemmel követheted, hogy mennyi pénzből gazdálkodhatsz, mire költesz esetleg túl sokat, vagy van-e kereted egy újabb bulira, így magabiztos maradhatsz minden pénzügyi döntés meghozatala előtt.

2. A bankszámla "kötelező"

A felsőoktatási intézmények már szinte kivétel nélkül megkövetelik, hogy bankszámládat regisztráld az iskolai rendszerben. Erre érkeznek ugyanis az ösztöndíjak és más juttatások, valamint ezzel fizetheted be az esetleges költségeidet is. Érdemes minél hamarabb körülnézni a lehetőségek között, és megkeresni a számodra legoptimálisabb csomagot:

  • Érdemes olyan, kifejezetten diákoknak szóló bankszámlát választani, amelynek nulla forintos számlavezetési díja van, és a hozzá járó betéti kártya éves díja is díjmentes. Ha pedig bankkártya, akkor praktikus olyat kérni, amely érintéses és online fizetésre is alkalmas. 

3. Sosem elég korai takarékoskodni

A pénzügyi tudatossághoz az is hozzátartozik, hogy tudod, mi a teendőd egy váratlan kiadás esetén. Érdemes minden hónapban akár csak pár ezer forintot is félretenned egy erre elkülönített megtakarítási számlán, amiből a később felmerülő, nem várt dolgokat finanszírozhatod. Ha pedig mégsem történne ilyen, lesz mihez nyúlni, ha épp a nyaralás vagy a fesztivál szezon megtervezése kerül szóba.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

4. Hagyd a készpénzt 

A pénzügyeid nyomon követhetőségében segíthet, ha a kiadásaidat bankkártyával, vagy akár a mobiloddal intézed. Így bármikor visszanézheted, hogy aznap mire és mennyit költöttél, és biztonságban tudhatod a pénzed is. 

Címkék:
pénzcentrum.hu, egyetem, tippek, szakértő, tanácsok, egyetemista, szakértők,