Pénzcentrum • 2018. július 11. 18:05
Már javában tart a szünidő: amíg a szülők dolgoznak, addig a gyerekek táboroznak, valamelyik rokonnal múlatják az időt, de sokan vannak, leginkább az idősebb, 13-14 év feletti gyerekek, akik egyedül vannak otthon, és próbálják magukat lefoglalni. Akár egyedül, akár felnőtt vagy idősebb testvér felügyelete mellett töltik el a szabadnapokat, célszerű lekötni őket valamivel, kitűzni olyan célokat, melyeket meg tudnak valósítani. Egy új bicikli, vagy egy videojáték? Játszóház a legjobb barátjával? Gokart a cimborákkal? Nem feltétlenül kell ezt egyedül a szülőknek finanszírozniuk, a gyerekek is beszállhatnak. Mutatjuk, hogyan lehet nyáron játszva pénzügyi ismeretekre tanítani a gyerekeket.
Lassan egy hónapja, hogy kicsöngettek az iskolákban és az általános és középiskolás diákok végre szabadon élvezhetik a nyári szünetet. Csakhogy a gyerekeket nehéz folyamatosan lefoglalni, egy-egy tábor jó megoldás lehet, de az is csak egy-egy hétre oldja meg a problémát, hiszen elképesztő árak vannak: egy ott alvós tábor átlagára 46 000 forint körül lesz, míg egy napközis tábor esetében 30 000 forintos költséggel számolhatnak a szülők. Ráadásul nyáron már szabad helyet találni sem könnyű, persze ki lehet fogni, de azért csekély az esély, hogy akár a jövő hétre találjunk a gyereknek tábori helyet.
Programlehetőség persze akad bőven: állatkert, aquapark, kalandparkok, strandok, lézerharc, gokart, és még sorolhatnánk. Persze ezek is sokba kerülnek, főleg, ha hetente többször kell beiktatni valamilyen elfoglaltságot, hogy ne csak a négy fal között töltse a gyerek a nyarat. Viszont nem feltétlenül kell a gyerek szórakozásának minden költségét a szülőknek állniuk. A nyár tökéletes időzítés arra, hogy alapvető pénzügyi ismeretekre neveljük a gyerekeket. Mutatjuk, hogy csináld!
1. Beszéljetek a pénzről
Akár fiatalabb, akár idősebb a gyerekünk, kellemetlen perceket okozhat, ha azzal nyaggat, hogy a legjobb barátja milyen menő helyekre megy és hogy ő is vágyik erre.
- mondta korábban a Pénzcentrumnak Bojti Andrea gyermekpszichológus, aki szerint érdemes leülni a gyerekkel, és átbeszélni, mégis mennyi pénzből tud gazdálkodni a család a nyári programokat illetően.
2. Jöhet a zsebpénz, és határozzuk meg együtt, mire gyűjt a gyerek
A pénzügyi nevelés során két fontos dolgot kell megtanítanunk: beosztani, és félretenni a pénzt. Ezzel már sokat tettünk azért, hogy egy tudatosan gazdálkodó felnőtt váljon belőle. A zsebpénz nagyon jó gyakorló eszköz is, hogy elsajátítsa a gyerek a helyes pénzügyi szokásokat. Ráadásul, ha ilyenkor hibázik (márpedig fog hibázni), még nem kerül valós anyagi veszélybe.
Vagyis célszerű megbeszélni, hogy mire szeretné költeni a gyerek a zsebpénzét, és azt is, hogy milyen gyakorisággal kapja azt: havonta, hetente?
- mondta Bojti Andrea.
Vagyis ha a gyerekünk a barátaival szeretne elmenni mondjuk játszóházba, esetleg gokartozni vagy lézerharcolni, akkor érdemes arra sarkallni, hogy legalább részben ő fizesse a programot a zsebpénzéből.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
3. "Erre gyűjtened kell"
Kisebb dolgokra, játékra, matricákra könnyen össze lehet gyűjteni a pénzt, ugyanakkor igazán jó motiváció lehet, ha egy drágább dologra vágyik a gyerek. Ha például új játékkonzolt szeretne, akkor arra hosszabb ideig kell félretennie a zsebpénzéből.
4. Elköltötte a pénzét? Tanulni fog belőle
Ha a heti bevásárlásnál a csemete előáll azzal, hogy mi lenne, ha az autósmagazint, matricát vagy legót te fizetnéd ki, mert ő elköltötte a havi vagy heti zsebpénzét, ne hátrálj meg, és magyarázd el neki, hogy a jövő héten/jövő hónapban majd megveszi ő, hiszen megbeszéltétek, hogy a hobbijait ő finanszírozza a zsebpénzéből.
5. Adj lehetőséget extra zsebpénz megkeresésére
A pénzért a felnőtteknek keményen meg kell dolgozniuk. A zsebpénz viszont más, azt a szülők adják a gyerekeknek, nevelő célzattal. Viszont ha a gyerek elköltötte a zsebpénzt, vagy még szüksége lenne egy kisebb összegre, hogy megvásárolhassa a vágyott tárgyat, vagy befizethessen a kívánt programra, érdemes lehetővé tenni számukra, hogy megdolgozzanak a plusz pénzért. Hogy hogyan? Kivehetik részüket például a házimunkából, cserébe előre meghatározott összeggel honoráljuk a segítségüket. Jó lehet az is, ha cserébe azért, hogy az idősebb gyerek elvállalja, hogy vigyáz a kistestvérére, míg a szülők például elmennek moziba együtt, kap egy szintén előre meghatározott összeget.
Lauren Greutman pénzügyi szakértő is azt gondolja, hogy hasznos, ha a szülők fizetnek valamennyit a gyerekek által elvégzett házimunkáért cserébe. Az ő fia például 25 centet (70 forintot) kap azért, ha kiviszi a szemetet, és 5 dollárt (1 400 forintot), ha felsöpör és felmos a konyhában. Alapvetően úgy működik a rendszer, hogy azért a munkáért számíthat fizetségre a fia, aminek elvégzéséért egy takarítónak is fizetnének. A szakember szerint abszolút bevált náluk ez a módszer, a fia például egyszer kinézett magának egy játékautót, de nem volt rá elég pénze. Szólt az édesanyjának, aki azt mondta, ha rendbe teszi a kertet, megkapja a hiányzó összeget. Miután végzett, elégedett volt és boldogan vásárolta meg az áhított játékot.
- idézi a Huffington Post Greutmant.
(Forrás: blog.roostermoney.com)