Pénzcentrum • 2018. június 25. 05:45
Noha sokat foglalkozunk a lakás-takarékpénztárakkal (LTP), illetve a lakástakarékos megtakarításokkal, általában meglévő jelzáloghitel ideális előtörlesztéseként esik szó róla. Pedig az LTP-k igen sok mindenre felhasználhatóak, sőt, szinte mindenre, ami lakással kapcsolatos. Azonban akárcsak előtörlesztés esetén, bővítés, felújítás, beépítés esetén is igazolnunk kell, hogy valóban lakáscélra fordítottuk a megtakarításunkat, illetve az utána járó állami támogatást. Kérdés azonban, hogy mi ennek a módja?
Néhány hónapja kiszámoltuk, hogy milyen jelentős összegeket spórolhatunk egy nagyobb jelzáloghitel esetén, amennyiben időről időre előtörlesztjük azt. Ez fokozottan igaz abban az esetben, ha mindezt lakás-takarékpénztári megtakarításból tesszük, hiszen ilyenkor nem csak a későbbi kamatterheket csökkentjük egy előtörlesztéssel, hanem még a tőketartozás egy részét is az állam fizeti ki nekünk az állami támogatásokon keresztül.
Az előtörlesztés azonban csak az egyik lehetséges felhasználási módja a lakástakarékoknak, hiszen azokat szinte bármilyen más (lakás)célra is fordíthatjuk. Az itt felhalmozott megtakarításból vásárolhatunk beépített bútorokat, felújítási munkaeszközöket, világítótesteket, rendezhetjük belőle a családi kertet stb. Amiben az összes hasznosítási mód egyezik, az az, hogy a pénz felhasználását követően igazolni kell a takarékpénztár felé, hogy valóban lakáscélra lett fordítva a megtakarítás.
Előtörlesztés esetén a hitelező bank állít ki egy dokumentumot az ügyfél részére, amivel az igazolhatja a takarékpénztára felé, hogy valóban a hitelbe forgatta bele a megtakarítást. Egyéb felhasználási módok esetén pedig számlákkal kell igazolnunk a felhalmozott összeg rendeltetésszerű felhasználását. De miről lehet számlát vinni, mekkora összeget kell leigazolni velük és mennyi időn belül kell ezeket benyújtani?
Miről kell számla?
A számlákat a kifizetést követő 120 napon belül kell bemutatni, amennyiben a lakáscél felújítás, korszerűsítés vagy közművesítés. Szintén számlákkal történik a lakáscél igazolása az ingatlan építése, illetve bővítése esetén is, ám ezekben az esetekben 18 hónap áll az ügyfél rendelkezésére ezek benyújtására.
Fontos, hogy csak olyan számlák fogadhatóak el, melyek az állami támogatásra jogosult, illetve az ő közeli hozzátartozója nevére - aki nevére kérték a megtakarítás kifizetését -, illetve a finanszírozott ingatlan címére lettek kiállítva. A takarékpénztárak csak olyan számlákat fogadhatnak el, melyeket a kiutalási értesítőn szereplő dátumot követően állítottak ki. Tehát nem érdemes mondjuk egy felújítást előre, önerőből megcsinálni, mert később nem fogjuk tudni elfogadtatni a róla készült számlákat. A teljes megtakarított összeget, valamint hiteligénylés esetén a kölcsön összegét is szükséges számlával igazolni.
Hogyan ellenőrzik a számlákat?
A benyújtott számlák hitelességének ellenőrzése a lakás-takarékpénztárak feladata.
- tudtuk meg az Aegon Lakástakaréktól. A dokumentumokat egyébként még 5 évig köteles megőrizni az ügyfél, akinek a NAV kérésére még bemutatási kötelezettsége is van.
Kíváncsiak voltunk, hogy próbálkoznak-e az ügyfelek trükközéssel, tudniillik, hogy hamis számlákkal próbálják meg leigazolni a lakáscél megvalósulását.
- tudtuk meg a Fundamentától.
Úgy tűnik tehát, hogy nincsenek LTP-s lakáscélok igazolásával foglalkozó számlagyárak, vagy legalábbis még nem buktak le.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- tették még hozzá arra kérdésünkre vonatkozóan, hogy milyen következményei vannak egy hamis számlával való esetleges lebukásnak.
A pénztárak egyébként a helyszínen is jogosultak ellenőrizni a lakáscél megvalósulását egy külső szakértő segítségével. Az ügyfélnek kötelessége, hogy lehetővé tegye a helyszíni ellenőrzést, ráadásul ennek költségei is őt terhelik.
Lakástakarékot indítanál?
Felújítanál, korszerűsítenél, esetleg előtörlesztenél de nincs elég megtakarításod? A Pénzcentrum LTP kalkulátorával a legjobb lakás-takarékpénztári ajánlatokat hasonlítsd össze. Hívd le a busás állami támogatást, és kerülj egy lépéssel közelebb álmaid otthonához! Nézzünk egy példát: számoljuk ki, hogy mekkora összeget takaríthatsz meg 4 év alatt, havi 20 ezer forintos megtakarítási összeggel.
Aegon: 1 198 387 ezer forintos megtakarítási összeg, 10,72 százalékos EBKM.
Erste: 1 250 520 ezer forint megtakarított összeg, 10,28 százalékos EBKM.
Fundamenta: 1 302 770 forint megtakarított összeg, 9,85 százalékos EBKM.
OTP: 1 198 204 ezer forintos megtakarítási összeg, 10,76 százalékos EBKM.