Pénzcentrum • 2018. június 5. 16:03
Az MNB összesen 59,6 millió forint bírságot szabott ki a CIB Bankkal szemben adatszolgáltatási, informatikai, hitelkockázat-kezelési, tőkekövetelmény-számítási hiányosságok, valamint az informatikai és vállalatirányítási területet érintő ismételt jogsértések miatt. A jegybank közölte, kiemelt súllyal szankcionálta a hitelintézet adatszolgáltatási hibáit, s a jövőben is kiemelt szigorral lép fel az e téren jogsértést elkövető piaci szereplőkkel szemben.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) - felügyelési ütemterve részeként, a 2016. december 31-től 2018. május 11-ig terjedő időszakot áttekintve - célvizsgálatot végzett a CIB Bank Zrt.-nél (CIB Bank) az adatszolgáltatási előírások betartásának, és a szolgáltatott adatok megfelelőségének, analitikus alátámasztottságának ellenőrzésére.
A jegybank eljárása során több - elsősorban az adatszolgáltatási rendszert és a kapcsolódó belső szabályozási gyakorlatot érintő - adatszolgáltatási problémát is azonosított a banknál. Emellett a szavatolótőke, valamint a kockázati tőkekövetelmény számítása sem felelt meg maradéktalanul a jogszabályi előírásoknak.
A megfelelő adatminőség és a jogszabályszerű adatszolgáltatás biztosítja, hogy a felügyeleti hatóság és maga a hitelintézet is valós képet kapjon a működési kockázatokról, s proaktívan kezelhesse az esetleges felépülő kockázatokat. A jegybank ezért a továbbiakban is kiemelt szigorral lép fel az adatszolgáltatási előírásokat megszegő valamennyi piaci szereplővel szemben.
Nem orvosltak minden jogsértést
Az MNB utóvizsgálatot is végzett a CIB Banknál, illetve az összevont alapú felügyelet alá tartozó leányvállalatainál, a CIB Lízing Zrt.-nél (CIB Lízing), a CIB Ingatlanlízing Zrt.-nél, a CIB Faktor Zrt.-nél és a Recovery Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.-nél. A jegybanki utóvizsgálat a 2016. december 27. és a 2018. április 16. közötti időszakot tekintette át, s elsődlegesen a korábbi átfogó vizsgálat során tett felügyeleti megállapítások végrehajtását ellenőrizte.
Az MNB utóvizsgálata megállapította, hogy
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az MNB emellett több, a korábbi vizsgálattól független hiányosságot is azonosított a banki működésben. A hitelkockázat-kezelése körében így nem volt megfelelő egyes esetekben a bank tőkeszámítási, ügyfélminősítési és ügyfél-nyilvántartási gyakorlata sem.
A célvizsgálat és az utóvizsgálat megállapításai alapján a jegybank ma publikált két határozatában kötelezte a CIB Bankot, hogy a feltárt hiányosságokat szüntesse meg, s erről - a hitelintézet vezető testületei által is megtárgyalt belső ellenőri jelentés megküldésével - számoljon be. Az MNB az adatszolgáltatási célvizsgálat során megállapított hiányosságok miatt 48 millió, a felügyeleti utóvizsgálatban feltárt jogsértések miatt 11,6 millió forint bírságot is kiszabott a hitelintézetre.
A CIB Lízing, a CIB Ingatlanlízing Zrt., a CIB Faktor Zrt. és a Recovery Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. utóvizsgálatát a jegybank (bírság)intézkedés nélkül zárta le.