Pénzcentrum • 2018. április 1. 12:56
Lassan, de biztosan megérkezik a tavasz. Gyakori, hogy a nagyobb lakásfelújításokat ilyenkor, a hideg elmúltával kezdik meg az emberek. Bár egy-egy nagyobb felújítás jelentős kiadást jelenthet a háztartás számára, egy kis előre gondolkodással jelentősen csökkenthetjük az önköltségeket.
A válság éveiben a magyar lakosság visszafogta a fogyasztását, ami azon is meglátszódott, hogy jóval kevesebbet költöttünk az ingatlanok felújítására, karbantartására. A válság elmúltával megfigyelhető, hogy ezeket az "elmaradt" munkálatokat a lakosság egyre nagyobb része igyekszik bepótolni. Ez jól látszódott a tavaly kihelyezett személyi kölcsönök hitelcéljain is: a lakásfelújítás a leggyakoribb hitelcélok között szerepelt.
Semmi meglepő nincs abban, hogy sokan hitelből finanszírozzák ingatlanuk felújítását, hiszen egy nagyobb renoválás több százezres, akár milliós tétel is lehet. Ugyanakkor egy kis tervezéssel megmenekülhetünk attól, hogy hitelt kelljen felvennünk, sőt, lakásfelújításunk egy részét állami támogatásból is fedezhetjük.
Bár a legtöbben lakásvásárlási célból indítanak lakástakarékot (LTP-t), az lakásfelújításra is felhasználható. Tény, hogy egy hitellel ellentétben itt a szerződéskötés napjától kezdve több év is eltelik, mire hozzáláthatunk a munkálatokhoz, ám ha előre eltervezzük, hogy mikor szeretnénk megejteni a felújítást, akkor anyagilag jóval kedvezőbben jövünk ki a dologból. Ráadásul az LTP mellé is igényelhetünk hitelt, amennyiben nem lenne elegendő a megtakarított összeg.
Mik a lehetőségek?
Jelenleg négy lakás-takarékpénztár közül válogathatunk. Megtakarítási szempontól nincsenek jelentős különbségek a pénztárak között, ettől függetlenül az összehasonlíthatóság kedvéért elvégeztünk egy gyors számítást a Pénzcentrum kalkulátorával. Eszerint 4 év alatt, havi 20 ezer forintos megtakarítással az alábbi összegeket lehet felhalmozni a különböző lakástakarékoknál:
- Aegon Lakástakarék: 1 198 387 forint (46 hónap alatt). A számlanyitási díj 26 ezer forint.
- Erste Lakástakarék: 1 250 520 forint (48 hónap alatt). A számlanyitási díj 28 ezer forint.
- Fundamenta Lakáskassza: 1 302 770 forint (50 hónap alatt). A számlanyitási díj 32 ezer forint.
- OTP Lakástakarék: 1 198 204 forint (46 hónap). A számlanyitási díj 20 993 forint.
Jóval nagyobb eltéréseket találunk a pénztárak között, ha a lakástakarékoknál felvehető hitelek feltételeit vizsgáljuk:
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- Aegon Lakástakarék: A kölcsön összege 1 401 612 forint, THM 7,65 százalék.
- Erste Lakástakarék: A kölcsön összege 1 549 480 forint, THM 8,46 százalék.
- Fundamenta Lakáskassza: A kölcsön összege 1 897 230 forint, THM 4,48 százalék.
- OTP Lakástakarék: A kölcsön összege 1 601 796 forint, THM 8,50 százalék.
Tehát a választott lakástakaréktól függően 2,6 - 3,2 millió forintunk lesz 4 év múlva a felújítási munkálatok finanszírozására, feltéve, hogy lakáshitelt is igénylünk. Ez az összeg természetesen lehet magasabb is, amennyiben hosszabb megtakarítási időt választunk. Érdemes tehát lakástakarékot indítani a későbbi felújítás finanszírozása érdekében, legalábbis akkor, ha a munkálatok még várhatnak néhány évet.
Kalkulációban partnerünk: bank360.hu