Pénzcentrum • 2018. március 17. 10:00
A magyar lakosság kétharmada a szülők felelősségének tartja az edukációt, és tisztában van a pénzügyi nevelés korai elkezdésének jelentőségével is. A szülőket leginkább az vezérli a gyermekek pénzügyi nevelésében, hogy azok megtanulják a pénz értékét, továbbá a beosztást és a megtakarítás fogalmát.
A pénzügyekre való nevelés kardinálisa kérdése a gyerekkornak és leginkább a szülők felelőssége. Óvatosnak kell azonban lenni, hiszen ha túl korán, túl erősen jelenik meg a gyermek életében a pénz és azzal való bármiféle bánásmód, az a későbbiekben a felcseperedő gyermek életében rengeteg negatív hatással járhat. Ennek azonban az ellentettje is igaz, ugyanis ha elmarad a fiatal kori pozitív mintákon alapuló, pénzügyi nevelés, akkor a felnőtté váló gyermek nem fogja tudni, miként is kellene lavíroznia az anyagiak sűrűjében.
Mindezt tudomásul véve kijelenthető, hogy a magyar lakosság kétharmada a szülők felelősségének tartja az edukációt, és tisztában vannak a pénzügyi nevelés korai elkezdésének jelentőségével is - derült ki a CIB Bank által, a közelmúltban végzett felmérésből.
A kutatás rámutatott arra is, hogy a szülők leginkább az vezérli a gyermekek pénzügyi nevelésében, hogy azok megtanulják a pénz értékét, továbbá a beosztást és a megtakarítás fogalmát. A 10-14 éves gyereket nevelő szülők 86 százaléka jellemzően heti rendszerességgel ad zsebpénzt, átlagosan heti 1 100 forintot.
Az összeget egyértelműen a napi apróbb kiadások fedezésére szánják a szülők: 52 százalékuk az iskolai büfében való vásárlásra, 48 százalékuk szórakozásra, mozira, míg 43 százalékuk a hobbihoz és sportoláshoz szükséges kisebb dolgok megvásárlására ad egy bizonyos összeget.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A felmérés szerint a zsebpénz a korábbi generációknál is elfogadott gazdálkodási elem volt: ha nem is rendszeresen, de sok mai felnőtt kapott hasonló pénzügyi támogatást gyerekként a szüleitől. A felhasználásra ugyanakkor akkoriban inkább az volt jellemző, hogy a gyermek spórolt valamire. Ehhez a kor gyerekeinek szóló megtakarítási formáit használta, például a Takarékbélyeget, illetve alkalmi munkákból igyekezett a zsebpénzen kívüli pluszbevételekre szert tenni.