Pénzcentrum • 2017. november 13. 16:30
Forint és euro bankjegyek befogadására és kiadására is alkalmas Bitcoin ATM-et avattak fel az osztrák és szlovák határ tőszomszédságában, Mosonmagyaróvár belvárosában. Ezáltal ez az első olyan Bitcoin ATM a világon, mely egy szolgáltatói fiókban került kihelyezésre.
A MrCoin online Bitcoin kereskedő brandjét erősítő készüléket a Shinrai Kft. üzemelteti, és a bankfüggetlen számlavezetési és egyéb virtuális pénzügyi szolgáltatásokat kínáló VirPay pénteken felavatott kirendeltségében találhatják meg az érdeklődők. A Shinrai Kft. által indított MrCoin.eu-n már évekkel ezelőtt megnyílt a lehetőség Bitcoin adásvételére. Az itt felhalmozódott tapasztalatok birtokában állították üzembe 2014-ben a budapesti Anker kocsmában az első Bitcoin ATM-jüket, melyen azóta már tízezernél is több tranzakciót bonyolítottak. A fővárosi sikerek után remek alkalomnak ígérkezett az osztrák és szlovák határ közelében, Mosonmagyaróváron, a VirPay online pénzforgalmi szolgáltató első fiókjában kihelyezni egy újabb Bitcoin ATM-et.
- mondta el az avatás kapcsán Debreczeni Barnabás, a Shinrai Kft. ügyvezetője.
Ráadásul ez a készülék messze többet tud budapesti társánál: ez a GeneralBytes által gyártott modell forint mellett euró bankjegyet is képes befogadni, illetve kiadni, és Bitcoin vétele és eladása mellett a későbbiekben Ethereum, Bitcoin Cash és Litecoin váltására is alkalmas lesz. Természetesen tört egységekben is, a jelenlegi egy egységre jutó árfolyamnál kisebb összeggel is lebonyolítható adásvétel az automatánál, csak a minimum vásárlási limitre kell tekintettel lenni, ami 5000Ft.
A londoni székhelyű, de Magyarországra is szolgáltató társaság online és telefonos ügyfélszolgálattal áll rendelkezésre, ha az ATM használata közben bármilyen kérdés felmerülne.
- tette hozzá Debreczeni Barnabás.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Portfolio októberi Öngondoskodás 2017 konferenciáján is szó volt a kirptopénzekről (ezek közé tartozik a BitCoin is). Gabler Gergely, az MNB Speciális kompetencia igazgatóság igazgatója a kriptopénzekben rejlő lehetőségekre és kockázatokra hívta fel a figyelmet előadásában, melyek közül kiemelkedik, hogy nem feltétlenül érdemes ezekre az eszközökre pénzként tekinteni. Az MNB-s vezető előadásában elmondta:
- A rendelkezésre álló adatok alapján összesen 155 milliárd dollár van már kriptovalutákban a világon, elsősorban bitcoinban, bár az IMF szerint ez az érték már 200 milliárd dollár felett lehet.
- A kriptovalutákra sokan úgy tekintenek, mintha valamiféle pénz lenne, de ezt az előadó szerint a pénzelmélet is cáfolja, és igazából a bitcoin és a kriptovaluták egy igazán nagy problémája az értékállóság. Alternatív befektetésnek szerinte jó eszköz a kriptopénz, ha megvan hozzá a befektetői attitűd, de semmiképpen sem pénzt helyettesítő eszközökről beszélünk.
- Az MNB komolyan foglalkozik a kriptovalutákkal, főként, hogy a piacon is kezdenek nagyon felfutni. Szerinte a blockchain teljesen forradalmasíthatja a pénzügyi átutalási rendszert (2019-től egyébként az azonnali átutalási rendszer is elkezd majd működni a magyar pénzpiacon).
- Felhívja a figyelmet arra, hogy a kriptovaluták a csalásnak is nagy teret engednek, példaként említi itt az előadó a onecoint. Veszélyt jelent tovább a kriptovaluták piacának nem központosított volna, szerteágazóan működnek a világban, így pedig nehéz ezeket felügyelni vagy követni. Kiemeli ugyanakkor, hogy a bitcoin mögött lévő algoritmus garantálja, hogy a bitcoin nem csalás, miközben a onecoint egyértelműen annak lehet tekinteni.
- A kriptovaluták piacát mindenképpen érdemes lenne szabályozni, már csak azért is, mert a jelenlegi működés mellett nem fair versenyelőnyt élveznek a szabályozott piaci szereplőkhöz és termékekhez képest - hangsúlyozta.