Pénzcentrum • 2017. november 12. 12:45
Sokan még akkor is képtelenek megtakarítani, ha egyébként a jövedelmükből telne rá. Vannak akik elindulnak az úton, félreteszik a fizetésük egy részét, ám a megspórolt pénzt végül mégiscsak idő előtt költik el valamire. Az ilyen embereken segíthetnek az alábbi trükkök.
Önmagában a pénzt félretenni sokaknak még nem jelent nehézséget. Annál nehezebben szokott menni, hogy az elviekben már megtakarított pénzt ne költsük el idő előtt valami másra. Nagyon egyszerű egyik oldalról megvágni a kiadásokat, de ugyanilyen könnyű, hogy másik oldalon többet kezdjünk költeni. A Business Insider egy cikke szerint megtakarításunkat csak akkor fogjuk tudni megtartani, ha megakadályozzuk, hogy idő közben elfolyjon valahol.
Amire igazán szükségünk van az néhány trükk, melyekkel rávehetjük magunkat a rendszeres megtakarításra.
Automatizálj
Sajnos azt kell mondanunk, hogy általában túlértékeljük az akaraterőnket. Jobban járunk, ha rendszeres átutalásokat állítunk be a számlánkon, így automatikusan kerül át a pénz a megtakarítási számlánkra vagy például a nyugdíjcélú megtakarításba.
Rejtsd el
El kell érned, hogy lehetőleg semmi se emlékeztessen a rendelkezésedre álló pénzre. Érdemes különböző pénzintézeteknél vezetni a megtakarítási és a folyószámlát, így nem fogod látni előbbi egyenlegét, amikor például bejelentkezel az internetbankodba. Ne kérj papíralapú értesítéseket a nyugdíjcélú megtakarításaidról, és ne is ellenőrizd ezeket évente egy-két alkalomnál többször.
De persze a ló túloldalára sem szabad átesni. Kérj értesítéseket (például sms-ben) a levonásokról, esetleges szokatlan tranzakciókról. Így könnyedén ellenőrizheted, hogy nem történt-e csalás a károdra.
Nevezd el
Jelentősen visszatarthat minket a pénz elverésétől, ha a számlákat felcímkézzük, mindegyiket elnevezzük arról a célról, amire épp gyűjtünk. Az átnevezéseket általában az online felületen végezhetjük el: nyaralás, vagyonadók, új autó, ünnepnapok és így tovább.
Sokkal könnyebben nyúlunk bele egy névtelen megtakarítási számlába mint egy olyanba, amelynek mondjuk "Párizsi utazás" a neve. A számla elnevezése azonnal eszedbe fogja juttatni, hogy tulajdonképpen mit is áldozol fel akkor, amikor meggondolatlanul költöd el a pénzt. Gyakran a nyugdíjcélú megtakarításoknak is adhatunk nevet. Mit szólnál a "Szabadság Alaphoz"?
Használj alkalmazásokat
Több olyan alkalmazás is elérhető (például Koin, Money Lover, Pocket Expense stb.), melyek segítenek összegezni a havi költéseidet, illetve segítenek meghatározni, hogy hol tudnád visszafogni a kiadásaidat.
Zárd el
Célszerű csekélyebb, könnyen hozzáférhető összegeket félretenni a kisebb vészhelyzetek esetére. Ezeket leszámítva azonban érdemes elgondolkodnod azon, hogyan létesíts minél több akadályt közéd és megtakarításaid közé. Például elrettentő ereje lehet, ha a megspórolt pénzed idő előtti felhasználásakor büntetést kell fizetned. Gondolj például a nyugdíjcélú megtakarításokra, melyek idő előtti megbontása jelentős büntetésekkel, adókötelezettséggel jár.
Tedd félre a jóváírásokat
Használj hitelkártyát a kiadásaid fedezésére, és minden hónap végén egyenlítsd ki a tartozásodat. Az ezért kapott jóváírásokat rendszeresen tedd el a megtakarítási vagy a nyugdíjcélú számládra.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Irányítsd át
Minden egyes alkalommal, amikor megszüntetsz egy előfizetést, lemondasz egy szolgáltatást vagy visszafizetsz egy tartozást, az addig arra fordított pénzt irányítsd át a megtakarításaidba.
Tedd félre a szerencsepénzeket
Tartsuk nyilván az ölünkbe hulló extra bevételeket is: kedvezmények, bónuszok, visszatérítések (ide értve az adódból származó visszatérítéseket is) - mindegyiket tedd félre. Ezek 10 százalékát nyugodtan költsd el amire csak szeretnéd, de a maradékot spórold meg.
Fogd fel játékként
Érdemes egy kisebb összeget meghatároznod, amit utána minden este tegyél bele egy befőttesüvegbe. Az itt felhalmozódó összeget minden hónapban tedd be a megtakarítási számládra.
Tedd félre az emelésed
Kaptál mondjuk egy 10 százalékos fizetésemelést? A 10-ből legalább 7-et tegyél félre a nyugdíjadra. Így lesz egy kis extra pénzed a folyószámládon, miközben az emelésed nagy részét félretetted, hogy az a jövődért dolgozzon.
A Pénzcentrum kalkulátorávalkönnyedén megtalálhatod a legolcsóbb személyi kölcsönt. De, hogy ne a sötétben tapogatózz, mi is elvégeztünk neked egy példaszámítást: kalkulátorunkban ezúttal 1,5 millió forintos hitelösszeget, és 7 éves futamidőt adtunk meg. A THM-ek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót az MKB Bank nyújtja (THM 11,43%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank ajánlata (THM 11,73%) sem. Emellett érdemes még megemlíteni az Erste Bank, és a Budapest Bank személyi kölcsön konstrukcióját is. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, stb.) keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát.