Pénzcentrum • 2017. október 6. 19:00
A magyar fiatalok fontosnak tartják a takarékoskodást, és 51 százalékuk havi rendszerességgel tesz félre, többségük határozott célra. A megtakarításaikat viszont főleg készpénzben tartják.
Az Intrum Justitia Európai Fogyasztói Fizetési Jelentésének eredményei alapján elmondható, a magyar fiatalok tudatosak a pénzügyi döntéseiket illetően. Elsősorban saját lakásra gyűjtenek, ezzel pedig teljesen más preferenciáik szerint kezelik a megtakarításaikat, mint kortársaik Európa más országaiban.
- Magyarországon a fiatalok fele havi rendszerességgel takarékoskodik. Elősorban a saját lakás vásárlására tesznek félre, és kisebb mértében utazásra, illetve egyéb fogyasztási típusú kiadásokra.
- A 18-34 éves korosztályra jellemző, hogy feledékenységből nem fizetik be a számláikat.
- A fiatalok, ha pénzre van szükségük, az esetek több mint felében (53%) a családjuktól kérnek kölcsön, 37%-uk pedig a barátok segítségére támaszkodik pénzszűke esetén.
- Érdekesség, hogy a magyar fiatalok közül négyszer annyian fordulnak kölcsönért főnökükhöz vagy munkahelyükön egy kollégához, mint más európai országokban.
A kutatásban 21 országból 21 317 európai - köztük 1005 magyar - állampolgár vett részt. A kutatás külön vizsgálta a 18-34 éves és a 35 év fölötti korosztály pénzügyi szokásait. A 2016 végén készített Európai Fogyasztói Fizetési Jelentéséből az derült ki, hogy a magyar fiatalok számára kiemelten fontos, hogy minden hónapban félre tudjanak tenni. A megkérdezettek 51 százaléka spóról havi szinten, és közülük is 38 százalék azzal a határozott céllal teszi ezt, hogy saját otthont tudjon vásárolni.
Ezzel egyidejűleg utazásra és egyéb fogyasztási jellegű kiadásokra sokkal kisebb mértékben spórolnak, mint kortársaik Európa más országiban. A kontinens többi részén ezzel szemben elsődleges prioritás a fiatalok számára az utazás, ezt követik az egyéb fogyasztási szükségletek, és a takarékossági lista végén szerepel a saját lakás.
Készpénzben tartják a megtakarításaikat
Ha a megtakarítások fajtáját tekintjük, a kutatásból egyértelműen kirajzolódik, hogy a magyarok elsősorban készpénzben tartják a megspórolt pénzüket, és kifejezetten igaz ez a fiatalokra is. A második legnépszerűbb megtakarítási forma a megtakarítási számla, amivel a fiatalok fele rendelkezik. Míg Európában a fiatalok körében kedvelt megoldás, hogy a pénzüket részvényekbe fektetik, addig itthon mindössze 6 százalék választja ezt az opciót. A reprezentatív felmérés adatai alapján az is elmondható, hogy közel feleannyi magyar fiatal rendelkezik hitelkártáyval, mint Európa más országiban az azonos korcsoportba tartozók.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az állam is hozzátesz a megtakarításodhoz
Azoknak a fiataloknak, akik lakásra gyűjtenek, érdemes kihasználni a lakás-takarékpénztár nyújtotta lehetőségeket. Évi 72 ezer forintos állami pénztől esnek el azok, akik inkább csak készpénzben tesznek félre lakáscéljaikra.
APénzcentrum kalkulátora szerint 4 éves futamidőre, havi 20 ezer forintos megtakarítással számolva az egyik legjobb ajánlat aFundamentáé: 49 hónap alatt összesen 1 300 827 forintot lehet náluk megtakarítani. A második helyen pedig azErste Lakástakarékáll, 1 250 520 forintos megtakarítási összeggel; őket az Aegon lakástakarék követi, 1 198 388 forintos megtakarítással; de nem sokkal marad le az OTP ajánlata sem, náluk 1 198 204 forint jön össze a 4 éves futamidő alatt, a havi 20 ezer forintos befizetésekkel, na meg az állami kedvezményekkel (évi 72 ezer forint jóváírás).