Pénzcentrum • 2017. július 30. 13:00
Vészesen közeledik a határidő: már csak alig több mint 1 napunk maradt arra, hogy megszabaduljunk a pénztárcánkban lévő régi 5 ezres és 2 ezres bankjegyektől. Augusztus 1-től ugyanis ezeket a címleteket már nem fogják tőlünk elfogadni a boltban.
Csúnyán ráfázhat kedden reggel a boltban az, aki nem ürítette ki időben a pénztárcájából a régi 5 ezer és 2 ezer forintos bankjegyeket. A Magyar Nemzeti Bank bankjegycsere programjának részeként ugyanis első körben ezeket a címleteket vonja ki a forgalomból. A határidő bő 1 nap múlva lejár.
Bár már a régi bankjegyek nagy része kikerült a forgalomból, azért még mindig kallódhat a pénztárcánkban vagy esetleg a párnacihában néhány régi címlet. A 2017. július 11-i állapot szerint az 5 ezer forintos bankjegyeknek több mint 80, a 2 ezer forintosoknak pedig több mint 70 százaléka már a megújított címletekre cserélődött.
Mit csináljunk, ha nálunk marad a régi címlet?
Fontos tudunk, hogy egy adott címlet bevonása nem azt jelenti, hogy a nálunk lévő pénz elértéktelenedik, csupán nem tudunk vele többet fizetni a boltban. A bevonási határnap után a hitelintézetek és a posta három éven keresztül, területi korlátozás nélkül, díjmentesen váltja át a bevont bankjegyeket törvényes fizetőeszközre. A bevont pénzeket pedig az MNB a bevonási határnaptól számítva még 20 éven keresztül díjmentesen és korlátozások nélkül beváltja.
Mikor jöhet az új ezres és ötszázas?
A Magyar Nemzeti Bank tervei szerint 2019 végéig az összes bankjegy megújul, vagyis az ezres és az ötszáz forintos címleteket is lecserélik az elkövetkezendő két évben. Az MNB tervei szerint nyár végén következik a megújított 1000 forintos címlet rendeleti úton történő kibocsátása, azonban e bankjegyekkel majd csak a magas fokon automatizált készpénzforgalmi környezet felkészülését követően, jövőre találkozhatunk a vásárlásaink során - olvasható Bódi Schubert Anikó és Pataki Tibor közös tanulmányában.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mi lesz a sorsa az érméknek?
Bár sokan azt gondolhatják, hogy a bankjegyek után az forintérméket is lecseréli majd az MNB, ez azonban egyelőre nincsen tervben.
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére az MNB sajtóosztálya.