Pénzcentrum • 2017. július 25. 10:45
Egy igazán tréfás felirattal ellátott bankjegyet adott ki egy ATM a Karinthy-gyűrűs magyar humoristának, Kőhalmi Zoltánnak. Persze feliratos bankjegyekbe mi is bármikor könnyen belefuthatunk a hétköznapi vásárlásaink során, de vajon érvényesek ezek a címletek? Tudunk ezekkel még fizetni a boltban?
A napokban osztotta meg közösségi oldalán azt a fényképet Kőhalmi Zoltán, amelynek tanúsága szerint a Corvin téren, egy OTP-s bankautomatából az alábbi feliratú bankjegyet kapta.
Persze a "nem piára!" üzenet a bankjegyen önmagában megmosolyogtató, de vajon a boltban is el fogják fogadni a humoristától ezt a pénzt?
KATTINTS! Kiadták a figyelmeztetést: ezt most azonnal ellenőrizd a pénztárcádban!
Feltételhez köthetik a beváltást
Bárkivel könnyen megtörténhet, hogy egyszer belefut egy hasonlóan összefirkált bankjegybe. Ezekről azonban érdemes tudunk, hogy a nehezen felismerhető vagy sérült (hiányos, szakadt, ragasztott, szennyezett, stb.) pénzt senki nem köteles tőlünk elfogadni, ha fizetni szeretnénk vele.
Bár a beváltás az előbb felsorolt intézményeknek kötelező, de a hitelintézetek és a postahivatalok ezt feltételekhez köthetik, akár pénzt is kérhetnek érte, vagy elvárhatják például, hogy legyen az adott bankban bankszámlánk. A sérült pénzt azonban az MNB lakossági pénztárában költségmentesen váltja át ügyfelei számára.
KATTINTS! Sosem gondolnád, melyik a leghamisítottabb magyar bankjegy
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ma már nem büntetik a pénzrongálást
Bár korábban a pénzrongálása szabálysértésnek minősült, melyet a jogszabály pénzbírsággal büntetett, jelenleg nincs olyan jogszabályi rendelkezés, amely ezt a tevékenységet tiltaná, szankcionálná.
Lapunk számára azonban korábban a jegybank elmondta, hogy a forint fizetőeszközök gyártása közpénzből történik, és az elhasználódott (megkopott, sérült), valamint a forgalomból kikerülő, illetve megsemmisült bankjegyek és érmék pótlása az MNB-től - mint a pénzkibocsátásért felelős szervtől - minden évben jelentős ráfordítást igényel.
Legalább a fele legyen meg
Hiányos sérült forintbankjegy abban az esetben váltható át, ha a bankjegynek több mint 50 százalékát benyújtják. Azokat a hiányos sérült bankjegyeket, amelyeknek felülete nem haladja meg az 50 százalékot, az MNB térítés nélkül bevonja a forgalomból - tudtuk meg korábban a jegybanktól.
Címlapkép forrása: MTVA Fotó/ Zih Zsolt