Pénzcentrum • 2017. június 8. 15:53
Egyre többször vesszük elő a boltokban a bankkártyáinkat, a plasztikokkal tavaly átlagosan 54 alkalommal vásároltunk. 2016 főszereplői azonban az érintőkártyák voltak, hiszen a kártyás vásárlásoknak már több mint fele ilyen módon történt. Persze a kártyás tranzakciók növekedésével a visszaélések száma is megemelkedett, ennek aránya azonban a forgalomhoz viszonyítva még mindig alacsonynak mondható.
Enyhe növekedést követően jelenleg hazánkban 10,4 millió bankszámla és 9,1 millió fizetési, vagyis hitel- és bankkártya van forgalomban.
Az elektronikus fizetési módok forgalmában a legszámottevőbb növekedést tavaly a fizetési kártyás vásárlások jelentették, de az átutalások és beszedések forgalma is közel 3 százalékkal bővült.
- mondta el Bartha Lajos, az MNB pénzügyi infrastruktúrák igazgatója, a 2017-es Fizetési rendszer jelentést bemutató sajtótájékoztatón.
A kártyáinkkal tavaly átlagosan 54 alkalommal vásároltunk, ami havonta körülbelül 5 tranzakciót jelent. Ugyanakkor a fizetési kártyás készpénzfelvételek száma kismértékben csökkent, összértéke pedig enyhén növekedett 2016 folyamán.
Tarolnak az érintőkártyák
2016-ban az egyik legdinamikusabban bővülő területet az érintőkártyás vásárlások jelentették. A pénzforgalmi infrastruktúra terén az érintéses fizetést lehetővé tevő terminálok és az érintőkártyák száma is jelentősen növekedett.
2016 fordulópontot jelentett az érintéses technológia használatában, hiszen a kártyás vásárlásoknak már több mint fele ilyen módon történt. Magyarországon tavaly az összes bankkártyának már a 63 százaléka volt alkalmas érintéses fizetésre, míg 2015-ben ez a szám csak 54 százalékra volt tehető.
Biztonságos használat
Természetesen a kártyás vásárlások növekedésével együtt a visszaélések, a különböző bankkártyás csalások száma is megemelkedett. Ennek ellenére arányaiban, a forgalomhoz képest a kártyás visszaélések száma azonban alacsonynak mondható.
- tette hozzá Bartha Lajos.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Érdemes azt is tudunk, hogy bár sokan tartanak az érintőkártyás fizetésektől, de a vizsgálatok azt mutatták meg, hogy a visszaélések aránya az ilyen típusú kártyáknál nem számít kiemelkedőnek.
De fontos változásnak számít az is, hogy új pénzforgalmi szabályozás nagy valószínűséggel 45 ezerről 15 ezerre csökkenti azt a kártyás kártérítési összeget, amelyet az ügyfélnek kell állnia, ha elvesztette vagy ellopták a kártyáját. A kivizsgálás ideje is megváltozik, legkésőbb másnap vissza kell adni az ügyfélnek az ellopott összeget. Ezután a bank "futhat a pénze után", vagyis neki van 3 hónapja arra, hogy bizonyítsa, az ügyfél részt vett a visszaélésben. Csak abban az esetben van ennek a szabálynak felfüggesztési lehetősége, ha feljelentést tesz az MNB-nél a bank.
Hamarosan startol az azonnali utalás
A tervek szerint 2019. július 1-én indulhat el az azonnali utalási rendszer Magyarországon. Vagyis az utalások pár másodperc alatt is megtörténhetnek. Természetesen ennek a rendszernek a kialakítása jelentős erőforrásokat fog felemészteni, ellenben az MNB elvárása az, hogy az azonnali fizetési szolgáltatás használata a szolgáltatási színvonal bővülésével egyidejűleg ne jelentsen érzékelhető mértékű díjemelkedést a szolgáltatást igénybe vevő ügyfeleknél.
Korábban a Pénzcentrum már részletesen beszámoltunk arról, hogy kinek és miért lesz jó az azonnali átutalási rendszer. Ha kiváncsi vagy a részletekre, akkor KATTINTS IDE.