Pénzcentrum • 2017. május 31. 11:33
A nyári szezonban jelentősen megugrik a bankkártyás visszaélések száma. A nyaralás alatt ugyanis jobban elengedhetjük magunkat, és külföldön is egyre többször vesszük elő a plasztikokat. De milyen veszélyeket rejt magában a külföldi kártyahasználat? Mire kell ilyenkor igazán figyelnünk?
Holnap beköszönt a nyár, ebben az időszakban pedig jellemzően megnő a bankkártyás visszaélések száma. Ennek vélhetően az egyik magyarázata az, hogy a nyaralás és kikapcsolódás során a napi rutint hátra hagyva, értékeink biztonságára is kevesebb figyelmet szentelünk. Ezért most összegyűjtöttük, mire kell különösen figyelni a nyaralás, külföldi utak során.
Mindig résen kell lenni
Alapvetően nem szabad elfelejtenünk, hogy amikor külföldön használjunk a bankkártyánkat vagy a hitelkártyánkat, akkor ugyanazokat a biztonsági szabályokat kell betartanunk, mintha itthon fizetnénk a plasztikokkal. Fontos tehát, hogy a pénztárcánkat soha ne hagyjuk őrizetlenül. Éttermekben vagy szórakozóhelyen történő fizetés esetén ne engedjük, hogy a kártyát elvigyék a szemünk elől, zsúfolt városokban sétálva pedig ügyeljünk arra, hogy a kártyánkat biztonságos helyen tartsuk.
A leggyakoribb átverések közé tartozik, amikor az étteremben fizetésnél a pincér elviszi a kártyánkat, vagy a boltban fizetésnél egy kisebb kamera megjegyzi kártyaadatainkat. Nem érdemes nyilvános internetkávézóban sem használni az internetet, hiszen akkor könnyedén hozzáférhetnek az adatainkhoz, de akár az is előfordulhat, hogy egy ATM-nél másolják le bankkártyánkat.
- mondta el a Pénzcentrumnak a Budapest Bank.
- Vásárlásnál ne engedjük, hogy a bankkártyánk kikerüljön látókörünkből.
- Az adott tranzakció összegét mindig ellenőrizzük le, mielőtt azt jóváhagynánk PIN kódunkkal, illetve ellenőrizzük le a bizonylaton szereplő összeget az aláírás előtt.
- Fizetésnél figyeljünk arra, hogy ne felejtsük ott kártyánkat a kereskedőnél.
- Senkinek ne adjuk meg a PIN kódunkat.
- Soha ne tartsuk egy helyen PIN kódunkat a kártyánkkal.
- Indulás előtt ellenőrizzük a bankkártyához tartozó napi darabszám és összeglimiteket.
- Használjunk SMS értesítést.
A bankok is figyelnek
Érdemes tudunk, hogy több bank a nap 24 órájában figyeli a kártyás tranzakcióinkat és amennyiben a szokásainktól eltérő vásárlást és készpénzfelvételt, vagy visszaélés gyanús forgalmazást tapasztal, a lehető legrövidebb időn belül értesít minket a tranzakciók valódiságának megerősítése érdekében. Ez megtörténhet telefonon, de akár e-mailben is.
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére a CIB Bank.
Mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?
A kártya elvesztése esetén fontos, hogy mihamarabb jelezzük a problémát bankunk felé, hogy ne lehessen visszaélni kártyánkkal.
Az ehhez szükséges értesítendő telefonszámot ezért mindenképpen vigyünk magunkkal. Fontos azt is tudnunk, előfordulhat, hogy a bank ügyfélszolgálata külföldről más telefonszámról érhető el, mint belföldről.
A már megtörtént jogosulatlan tranzakcióról egy reklamációs nyomtatványt kell kitöltenünk (ez a legtöbb banknál elküldhető e-mailben, vagy kérhető/leadható személyesen bankfiókban), amely alapján a bank kivizsgálást indít az elfogadóhely felé, ahol a reklamált tranzakció történt. A kivizsgálás kártyatársasági előírások alapján maximum 120 nap, az eredmény határideje az elfogadóhely bankjának válaszától függ.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- válaszolta megkeresésünkre az OTP Bank.
Vagyis a banknak jelentett reklamáció kivizsgálása alapján dől el, hogy a felelősség minket vagy a bankot terheli.
Hitelkártyával biztonságosabb?
A hitelkártya és a betéti kártya ilyen szempontból ugyanúgy működik, a visszaélésre vonatkozóan reklamációs nyomtatvány kitöltése és a kártya letiltása is szükséges a további visszaélések elkerüléséhez. A reklamáció kivizsgálása pedig ugyanazzal a határidővel történik, amelyet kártyatársasági előírás szabályoz.
Melyiket válasszam?
A nyári utazások előtt sokan elgondolkozhatnak azon, hogy most váltsanak ki egy hitelkártyát, amivel könnyen áthidalhatják az aktuálisan megnövekedett költségeket. Ráadásul a kártya tudatos használatával éves szinten akár több tízezer forintot is megspórolhatunk.
KATTINTS! Valóban tízezreket spórolhatunk a hitelkártyával? Vagy kamu az egész?
APénzcentrum kalkulátor oldalán egyszerűen összehasonlíthatjuk a bankok különböző hitelkártya ajánlatait, amelyek közül így könnyedén kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbb konstrukciót, attól függően, hogy mi éppen mire szeretnénk majd használni a hitelkártyánkat. A CIB Café Hitelkártyánakpéldául most 0 forint az első éves díja, és ennek költsége később is csak 2 800 forintra rúg, mellé a THM pedig 37, 15 százalék. De a Cetelem Klubkártyának is alacsonynak mondható az első éves díja, mindössze 2 990 forint, a THM pedig 38,01 százalék. Ezek mellett említést érdemel azOTP Bank American Express Blue Hitelkártyája, aminek 3 358 forintira tehető az első éves díja, a THM mellé azonban 37, 12 százalék.
Ha számunkra azonban az elérhető kedvezményeken van inkább a hangsúly a hitelkártyáknál, akkor érdemes fontolóra vennünk a Budapest Bank Go! Hitelkártyáját, amivel például 3 százalékkal olcsóbban tankolhatunk és a vásárlásaink után 1 százalékos visszatérítés jár. Ennek a konstrukciónak 5 100 forint az első éves díja és mellé 39,88 százalék a THM. Az OTP Bank MasterCrad Multipont érintő hitelkártyájávalpéldául tranzakciós díjak nélkül vásárolhatunk belföldön, külföldön és az interneten egyaránt. Ezen felül négyszeres pontgyűjtési lehetőség is van, amit akár azonnal be is válthatunk a kijelölt partnereknél. A kártya első éves díja ebben az esetben 5 661 forint, míg a THM 34,04 százalék. Az Erste Bank Wizz Air hitelkártyájával levásárolhatjuka főkártya és a társkártya kibocsátási díját, a vásárlásaink után gyűjtött pontokat pedig Wizz Air szolgáltatásokra válthatjuk be. Ennél a kártyánál az első éves díj 5 490 forint, a THM pedig 39, 40 százalék.