Pénzcentrum • 2017. május 30. 14:18
Nem elég megkeresni a pénzt, okosan is kell bánni vele. Nem elég, ha minden hónapban odafigyelünk a kiadásainkra, amellett, hogy kevesebbet költünk, érdemes befektetni a maradékot. Jól járhatsz, ha hagyod, hogy a pénz dolgozzon: egy idő után sokkal többet kereshetsz a befektetéseidből, mint a munkáddal. Mutatjuk, mi a sikeres befektetés titka.
Ahhoz, hogy a jövőben ne legyenek jelentős anyagi problémáink, idejében el kell kezdeni félretenni a pénzt. Ha biztosítani szeretnénk magunk számára a nyugodt jövőt, érdemes nagyon odafigyelni a kiadásainkra, és a számlánkon maradt pénz nagy részét befektetni. Az utóbbi időben két olyan magyar férfiról is írtunk, akik harmincas éveik közepén járnak és már "nyugdíjanként" élnek. Mind a ketten azt mondták, a siker titka az, hogy nagyon tudatosan intézik a pénzügyeiket.
Abban a legtöbb pénzügyi szakember egyetért, hogy ahelyett, hogy a számlán pihentetjük a pénzt, hagyni kell, hogy az dolgozzon helyettünk. Ha úgy érzed, érdemes lenne befektetni a pénzed, adunk 5 tippet mire figyelj, és hogyan csináld.
1. Kezdd azzal, hogy végiggondolod, miért csinálod
Nem elég motiváció az, hogy azért akarom befektetni a pénzem, hogy több pénzem legyen. A sikeres üzletembereknek pontos, meghatározott céljaik vannak, tudják, mit akarnak az élettől. Mielőtt bármit is teszel, ülj le, és alaposan gondold végig, mit vársz az élettől, mihez szeretnél kezdeni, miért is szeretnéd, hogy több pénzed legyen. Egy világos cél segít, hogy tartsd magad a pénzügyi terveidhez.
2. A befektetés maraton inkább, nem sprint
A türelem az egyik legfontosabb erény. Fontos észben tartani, hogy nem szabad megijedni, és meggondolatlanul cselekedni, ha a befektetéseink meglendül, vagy éppen visszaesik. Rövidtáv helyett hosszútávban kell gondolkodni - javasolja a Business Insider. Ha félünk a kockázattól, akkor érdemes a 60/40-es portfóliót választani.
Ennek lényege, hogy a befektetni kívánt tőkéd 60 százalékát részvényekbe, 40 százalékát pedig kötvényekbe fektesd, így kellően diverzifikált lesz a portfóliód. Gyakorlatilag az alacsonyabb kockázatú kötvényekkel egyenlíted ki a portfóliód részvény szakaszát, és annak ellenére, hogy kisebb lesz a várható nyereséged, a kockázat is kevesebb.
3. Mindig legyen vésztartalékod
Soha sem lehet tudni, mit hoz a holnap. Érdemes akár egy külön bankszámlát nyitni, ahová átutalsz 3-6 havi kiadásaidnak megfelelő vésztartalékot, ami olyan, mintha nem is lenne. Ehhez tényleg csak és kizárólag végszükség esetén nyúlj hozzá!
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
4. Legyen egy alaposan átgondolt pénzügyi terved
Ha megvan a vésztartalék, akkor jöhet a következő lépés: ki kell találnod, mennyi pénzt fektess be. A kétgyermekes magyar családapa, Csongor azt mondta, szerinte a havi bevétel 60-80 százalékát félre kell ahhoz tenni, hogy a jövőben ne legyenek anyagi gondjai.
A Business Insider azt javasolja, azok, akik a húszas éveikben járnak, tegyék félre a havi jövedelmük 10 százalékát, és aztán ezt az összeget a bevételünk növekedésével arányosan kell növelni.
5. Használd ki a lehetőségeket
Takács Szabolcs 34 évesen "ment nyugdíjba", vagyis szabadult meg a fix 8 órás munkaidőtől és a főnököktől. Kiszámolta az éves megélhetési költségeit, és ennek az összegnek a harmincszorosát spórolta össze, míg dolgozott. Minden évben az induló pénzmennyiség 4 százalékát veszi ki és abból finanszírozza a kiadásokat.
"Leginkább Tartós Befektetési Számlán tartom a pénzem, van több is. Mindig van, amelyik lejár, akkor kiveszek annyi pénzt, amennyi fedezi az egyéves megélhetésemet, a maradékot azonnal kötöm vissza" - nyilatkozta a Pénzcentrumnak Takács Szabolcs. A TBSZ vonzereje abban rejlik, hogy a nyitást követő 5 év után a megtakarításaink hozamai adómentesen felvehetők.
Ha a befektetés célja az, hogy minél előbb egy új lakást vagy házat tudj venni, akkor érdemes a lakástakarékba fektetni a pénzünket, azt ugyanis minden évben 30 százalékkal egészíti ki az állam, évente így akár 72 ezer forintot is kaphatunk.