Pénzcentrum • 2017. február 28. 05:45
Bár elég strapabírónak tűnik, mégis bárkivel könnyen megtörténhet, hogy véletlenül megsérül, esetleg kettétörik a bankkártyája. A pótkártya kiállítására sokszor napokat kell várunk, de akkor mit tehetünk ilyen esetben? Vajon fizethetünk még a sérült bankkártyánkkal?
Rendeltetésszerű használat mellett elméletileg nem használódnak el a bankkártyáink, mégis könnyen előfordulhat, hogy a tárcánkban lévő számtalan plasztik mellett egyszer véletlen a bankkártyánk sérül meg. Lehet csak a sarka törik le, esetleg megreped, eltörik a kártya. De vajon ezekkel még tudunk fizetni a boltokban?
- tudta meg a Pénzcentrum a Visa kártyatársaságtól.
A kereskedőknek természetesen meg kell győződniük a kártya épségéről. Abban az esetben pedig, ha a kártya megrongálódott: az aláíráspanelen, a mágnescsíkon, a hologramon, vagy egyéb helyen rongálásra, manipulálásra utaló nyom található rajta, akkor annak elfogadását visszautasíthatják.
De elméletben működhet?
Az egy dolog, hogy a kereskedők elméletileg nem fogadják el a törött kártyákat, azonban ha nem sérültek a kártya lényegi elemei, akkor elméletileg lehetséges velük a fizetés.
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére a CIB Bank.
Vagyis szélsőséges esetben akár egy fél bankkártyával is fizethetünk érintéssel a boltokban, ha a kártya "contactless antennája" ép maradt. És persze a kereskedő sem veszi észre, hogy hiányzik a kártyánk másik fele, mondjuk azért, mert az nem látszik ki a pénztárcánkból. De ugyanez igaz akár a mágnescsíkra is - ha le tudják húzni, akkor elméletileg még tudunk fizetni a kártyánkkal.
- tette hozzá a Mastercard kártyatársaság.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mi a helyzet az ATM-ekkel?
Bár a POS termináloknál elméletben működhet a dolog, az ATM-ek sérült kártyákat nem fogadnak el. Az automatáknál a korábban előforduló lekerekített sarkú kártyák elfogadása sem volt problémamentes.
- mondta el a Pénzcentrumnak az OTP Bank.
Mennyibe kerül az új kártya?
Ha a kártyánk lejár, vagy a bank hibája miatt kell cserélni, akkor a pótlás díjmentes. A banktól általában 2-4 évente kapunk új kártyát, erre pedig pont azért van szükség, hogy ne használódjanak el a plasztikok, illetve, hogy kártyánk folyamatosan lépést tartson a technológiai újításokkal és módosításokkal.
- tette hozzá a CIB Bank.
Lapunkat az OTP Bank is arról tájékoztatta, hogy a kártyabirtokosaik általában kellő gondossággal járnak el: óvják és védik bankkártyájukat. Új kártyákat jellemzően más okokból kérnek.
Ha azonban a kártya mégis a mi hibánkból rongálódott meg, akkor már nekünk kell fizetünk. A kártyacsere díja bankonként eltérő, de a kártya típusától függően is jelentősen változhat. A csere díja általában 1-2 ezer forint körül mozog, de egy Gold kártya esetében akár 5 ezer forintnál is többet elkölthetünk erre.