Pénzcentrum • 2017. február 2. 09:22
Hamarosan 350 biztosítási ügynök kaphat hordozható mPOS terminált, így amikor biztosítást kötünk, rögtön be is tudjuk fizetni az első díjakat bankkártyánkkal. Ez kiválthatja a sokszor használt készpénzt és amellett, hogy csökkenti a visszaélés lehetőségét, a díj is hamarabb beérkezhet. Nem kizárt, hogy hamarosan már a szerelőknek is ezzel fogunk fizetni.
Amikor biztosítást kötünk, jellemzően több lehetőségünk van az első díj befizetésére:
- Átutalással fizetünk (esetleg egyéb fizetési megoldással),
- Csoportos beszedési megbízást adunk vagy
- Az ügynöknek adjuk oda a díjat elismervényért cserébe.
Míg az első két lehetőség már modern megoldásnak számít, addig az utolsó lehetőséget ad a visszaélésre. Ugyan az ügynökök túlnyomó többsége tisztességes, de előfordult már, hogy az összeg nem érkezett meg a biztosítóhoz, persze ez büntető eljárást vont maga után.
Egy új technikai megoldásnak köszönhetően viszont kiküszöbölhető a készpénz kezelésével járó nehézség. Mostantól ugyanis a Generali ügynökeinél is úgynevezett mPOS terminálok lesznek, amelyekkel az első díj befizetését a szerződés aláírásakor, bankkártyával tehetjük meg. Korábban már az Allianznál volt ilyen megoldás egyébként. A bevezetéskor 350 ügynök kap mPOS-t, ami az összes közvetítő fele, később ezt a lefedettséget kiterjesztik, valószínűleg hamarosan minden ügynöknél lesz terminál.
A boltokban található POS és az mPOS terminálok egyaránt kártyás fizetésre szolgálnak, az érintéses fizetési eszközök mellett a mágnescsíkos, a chipes+PIN-kódos fizetés is lehetséges. ezekkel. A különbség elsősorban a méretben tetten érhető, az mPOS ugyanis alig nagyobb, mint egy bankkártya, leginkább egy okostelefonhoz hasonlít méreteiben.
Helyet elsősorban azzal spóroltak, hogy ezekben nincs a nyomtató készülék, a nyugtát ugyanis e-mailben kapja meg a kártyatulajdonos. Az eladónak sem nehéz az újfajta eszköz használata, mindössze egy mobilnettel rendelkező okostelefonnal kell összekötni, ez Bluetooth technológián keresztül valósul meg.
Ez nemcsak az ügyfelek bizalmát növelhet, hanem az ügynökök munkáját is leegyszerűsíti, nem kell ezentúl akár több százezer forinttal a postára rohanniuk, mivel az első díjat egyből a biztosítónak fizethetik be az ügyfelek.
Nemcsak biztosításoknál lehet jó
Az mPOS terminálokat azonban nemcsak a biztosítási ügynökök használhatják, gyakorlatilag minden fizetési helyen használhatjuk majd. A készpénz helyett használt banki megoldások egyébként a kormány teveivel is egybe esnek, a Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanis nemrég keményen kiállt a készpénzhasználat ellen.
Jelenleg 220 ezer online pénztárgép van bekötve a NAV-hoz, a POS terminálok száma pedig mindössze 100 ezer. Már ebből is látszik, hogy nagyjából 120 ezer terminált lehetne szinte azonnal üzembe helyezni, nem is beszélve azokról az iparágakról, ahol jelenleg nincs online kassza kötelezettség, viszont a fizetést nagyban megkönnyítené egy ilyen eszköz.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az mPOS eszközök viszont megkönnyíthetik a kártyás fizetés elterjedését, ezekkel lehetőség nyílik arra, hogy a jövőben ezzel fizessünk
- a futároknak,
- a kihívott szerelőnek vagy
- a taxisoknak.
Hitelkártyával is jobb
Ha készpénz helyett bankkártyával fizetünk, akkor megúszhatjuk, hogy több tízezer, sőt esetenként százezer forintot kelljen magunknál hordani. Egy hitelkártya használatával azonban még többet nyerhetünk, ezek ugyanis jellemzően visszatérítést adnak vásárlásainkból, amelyek általában 1 és 5 százalék közöttiek.
Ez azt jelenti, hogy ha például egy 200 ezer forintos notebookot vagy okostelefont veszünk, akkor ezután 2 ezer és 10 ezer forint közötti visszatérítést kaphatunk. Persze a havi számláinkat, egyes szolgáltatóknál pedig megtakarításainkat, biztosításaink díjait is fizethetjük hitelkártyával. Ha ezek havi átlagos összege 50 ezer forint, akkor 2 százalékos visszatérítés mellett havi ezer forintot, éves szinten pedig 12 ezer forintot spórolhatunk.
Betiltják az illegális tevékenységeket?
A készpénzhasználat és a nagy mennyiségű forgalomban tartott készpénz elsősorban a feketegazdaságot erősíti. A bankszámlák és bankkártyák pénzügyi műveletei ugyanis jól visszakövethetők a bűnüldöző szervek által, ha erre szükség van, míg a készpénzmozgásra semmilyen rálátása nincs a hatóságnak.
A fizetési technológiák elterjedése így segít kiküszöbölni, de legalábbis csökkenteni az áfacsalást, segíti a szervezett bűnözés elleni küzdelmet és a bejelentés nélküli munkahelyek számának csökkentéséhez is hozzájárulhat.