30 százalékos kamatot fizethetsz: mínuszba mennek a magyar bankszámlák

Pénzcentrum2017. január 9. 05:33

A két ünnep között került napvilágra, hogy mekkora összegeket tesznek zsebre az amerikai bankok a bankszámlák negatívba forduló egyenlege miatt. Ez nemcsak az USA-ban, hanem Magyarországon is megtörténhet, ráadásul még büntető kamatot is fizethetünk emiatt. Persze, ha odafigyelünk, akkor ebből nem lesz nagy bukónk, de ehhez rendszeresen figyelni kell a számlánkat.

Nemrég derült ki, hogy az amerikai bankok több milliárd dollárt kaszálnak azon évente, hogy a folyószámlák egyenlege negatívba fordul és erre büntető kamatot kell fizetni. Kíváncsiak voltunk arra, hogy mi a helyzet Magyarországon, vajon tud-e egyáltalán negatívba fordulni az egyenlegünk, és ha igen, akkor kell-e büntető kamatot vagy díjat fizetnünk ilyenkor.

Folyószámlahitelnél lehet negatív

A folyószámlahitelek esetén a bankszámla vásárlás esetén is lehet negatív egyenlegű. A folyószámla hitelkeretet viszont előre kell igényelni a banktól, így pedig egyfajta vésztartalékként élhetünk vele. Ennek kamata egyébként szintén jelentős, a jegybank legfrissebb adatai szerint 24,98 százalékos évesített kamatot fizethetünk utána átlagosan.

30 százalékos kamat?

Megkérdeztük a magyar bankokat a kérdésről, és az derült ki, hogy Magyarországon a folyószámlák egyenlege nem lehet negatív, csak akkor, ha egy banki díj, jutalék vagy költség miatt fordul mínuszba, tehát a kártyás vásárlásaink miatt nem fordulhat negatívba a számlaegyenlegünk. Ugyan ezek nem jelentős mértékű összegek, a bankok viszont jellemzően jelentős mértékű kamatot számítanak fel a negatív egyenleg miatt.

Az általunk megkérdezett pénzintézetek közül három is 25 százalékos büntetőkamatot számol fel ilyenkor, a K&H-nál 8 százalék körüli kamattal számolhatunk, a Budapest Banknál viszont nincs emiatt büntetőkamat.

Loading...

Érdekes egyébként, hogy minden pénzintézet más néven számítja fel ezt:

  • Az OTP-nél kerek perec megmondják, hogy számlafedezetlenségi kamatról van szó.
  • A CIB-nél kényszerkamat névre hallgat, amely utal arra, hogy ezt a rendes működés során nem számítják fel (sem náluk sem más banknál).
  • Az UniCreditnél a sejtelmes speciális hitelkamat névre keresztelték a büntető kamatot.
  • A K&H-nál pedig gyűjtőfogalomként, késedelmi kamat néven szerepel.

Azt persze ne felejtsük el, hogy ha a számlánkat figyeljük, akkor ezzel a költséggel csak kis valószínűséggel fogunk találkozni, azonban a nagy eltérések felvettnek néhány kérdést.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mennyit kell fizetni forintosítva?

Mielőtt megijedünk, érdemes utánaszámolni, hogy mégis mennyit kell fizetnünk, ha véletlenül negatívba fordul a számlánk. Ez legkönnyebben a bankkártyánk éves díjának felszámolásával történhet meg, így végeztünk egy gyors kalkulációt, hogy ennek alapján mennyit is számíthatnak fel nekünk.

Ha 5 ezer forintos díjjal kalkulálunk, akkor azt láthatjuk, hogy még 30 százalékos kamattal számolva is csupán havi 125 forintról beszélünk, amely a következő havi jóváíráskor már biztosan pozitívba fordul. Ha egy egyébként nem használt számlára számítják fel a havi díjakat, akkor bizony bajban lehetünk. 500 forintos havi számlavezetési díjjal számolva (30 százalékos kamattal) 975 forintra is hízhat a tartozásunk egy év alatt. Erre a havi 500 forintos díj is rájön,

így egy év alatt közel 7 ezer forintos adósságot is felhalmozhatunk.

Persze ezt könnyen kivédhetjük, ha néhány havonta ránézünk azokra a bankszámlánkra, amelyeket nem használunk, vagy akár meg is szüntetjük azokat, ha jelenleg nincs rá szükségünk.

Címkék:
bankszámla, bank, kamat, megtakarítás, folyószámla hitelkeret,