Pénzcentrum/Index.hu • 2016. december 28. 17:32
A magyarok a legszegényebb európai országok között vannak a megtakarítások alapján az Európai Központi Bank friss tanulmánya szerint.
A kutatás az Európai Unió húsz tagállamában vizsgálta a vagyoni és anyagi helyzetet, illetve a fogyasztási szokásokat. Ezek közül a mediánvagyont tekintve, azaz azt nézve, hogy a társadalmon belüli vagyoni eloszlás kellős közepén álló, se nem szegény, se nem gazdag háztartásnak mennyi értéket sikerült felhalmoznia, Magyarország volt az utolsó előtti, csak a letteket előztük meg.
Persze a felmérésben nem szerepelt minden uniós ország, így például Románia és Bulgária sem, pedig náluk még azért vagyonosabbak a magyarok. Szerepelt viszont Szlovákia és Lengyelország, akiknél nemrég még sokkal jobban álltunk vagyonilag, most viszont már nagyjából kétszer olyan gazdagok, mint mi.
Egész pontosan a magyar háztartások mediánvagyona a felmérés szerint 26 ezer euró (nagyjából 8 millió forint.), a lengyeleknél viszont 57 ezer, Szlovákiában pedig 50 ezer euró. Ausztria is jóla előttünk jár, ott 86 ezer a medián megtakarítás.
A felmérésből egyébként az is kiderül, hogy Európa egésze sem áll valami jól. Az európaiak átlagos vagyona nagyjából tíz százalékot zuhant 2010 óta. Ez mégsem jelent súlyos elszegényedést, az esés fő oka az, hogy az ingatlanok értéke nagyot esett ebben az időszakban.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az egyenlőtlenség viszont nagyon magas, húsz ország mediánértéke 104 ezer euró, a magyar mutatónak nagyjából a négyszerese, a leggazdagabb tíz százaléknál azonban már 496 ezret mértek, a legszegényebb 5 százaléknál pedig negatív értéket, tehát nekik több az adósságuk, mint a vagyonuk. Meglepő módon egyébként a legfőbb vagyontárgy az ingatlan, és az idősebb európaiak jellemzően vagyonosabbak.