Sorra hamisították a húszezreseket: nálad is lehet egy

Pénzcentrum2016. december 19. 11:01

Több száz, a laikusok számára igazinak tűnő hamisított húszezreseket vont ki a forgalomból a rendőrség. Az ügyben összesen 15 gyanúsított ellen jártak el. De mit tehetünk, ha mi találkozunk hamis bankjeggyel? Egyáltalán honnan ismerhetjük fel a hamis címleteket?


2015. szeptemberétől kezdve gyártott hamis húszezreseket M. Gergő, aki 14 társának segítségével hozta forgalomba a laikusok megtévesztésére alkalmas minőségű hamis bankjegyeket - olvasható a rendőrség honlapján.

Az érintettek autóinak és otthonainak átkutatása során eddig 588 darab hamis bankjegyet találtak és foglaltak le: összesen 11 760 000  forint értékben.

Hogyan ismerhetjük fel a hamis bankókat?

Nem árt tudunk, hogy a hamisítók kedvencei közé a nagyobb címletek, vagyis a 10 és a 20 ezer forintos bankjegyek tartoznak. Éppen ezért jobb, ha ezekkel mindig picit elővigyázatosabbak vagyunk. Ahhoz, hogy felismerjük a hamis bankjegyeket, tisztában kell lennünk a valódi címletek jellemzővel. Ennek ismeretében már egyszerűen:

  • tapintással,
  • mozgatással,
  • vagy a fény felé tartva

kiszűrhetjük a hamis bankókat. A legnagyobb eséllyel azonban a pénztárosok találkozhatnak hamis bankjegyekkel, ők akár UV-A és UV-C lámpát is használhatnak az ellenőrzéshez.

Mi a teendő, ha hamis pénzzel találkozunk?

A pénztárakban dolgozóknak mindig érdemes tisztában lenniük azzal, hogy mi tévők legyenek, ha hamis pénzzel találkoznak. Az MNB tájékoztatása szerint pedig az alábbiakra kell különösen figyelniük:

  • A pénz átvételekor nem szabad elmulasztani a bankjegyek adott körülmények között reális mértékű ellenőrzését
  • Visszajárót csak akkor adjunk az ügyfélnek, ha a pénzt már ellenőriztük
  • A hamis bankjegy és érme nem fogadható el fizetőeszközként
  • Persze saját biztonságunk a legfontosabb ezért nem szabad vitatkozni a vevővel
  • Ne adjuk vissza a vevőnek a gyanús bankjegyet
  • Ha van lehetőségünk értesítsük a rendőrséget
  • Jegyezzük meg a vevő kinézetét, esetleg rendszámát

Mi lesz a hamis pénz sorsa?

Az olyan bankjegyet és érmét, amelynek valódiságával kapcsolatban a legcsekélyebb kétség is felmerül, szakértői vizsgálatra valamely banknak, a postának vagy a Magyar Nemzeti Banknak kell átadni. Később az új típusú hamisítványokat, illetve az azokra vonatkozó műszaki, statisztikai adatokat pedig továbbítják a pénzhamisítás elleni védelmi feladatokat közösségi szinten ellátó szervezetekhez.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az MNB szakértői általi vizsgálat során valódinak minősített hamisgyanús pénz ellenértéket az MNB a beküldő számára megtéríti. A szakértői vizsgálat során hamisnak minősített pénzt az MNB őrzi, vissza nem szolgáltatja és tekintve, hogy a hamis pénz értéket nem képvisel, ellenértéket sem térít

- olvasható a jegybank tájékoztatásában.

Egyre kevesebb a hamisítvány

Ahogyan a fenti képen is látszik, a hamisítványok még a régi 20 ezres mintájára készültek. Az újabb 20 ezreseket már vélhetően nehezebb lenne hamisítani, hiszen a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2014-ben indított bankjegycsere-programjának az előállítási költségek (a folyamatos utángyártás) optimalizálása mellett épp a biztonság növelése volt a célja.

Az eddig lecserélt címletek pedig jól is teljesítettek biztonsági szempontból, hiszen a statisztikák szerint tavaly 26 százalékkal csökkent a forint bankjegyek hamisítása. Az új 20 ezer forintosok egyébként már mintegy 80 százalékát teszik ki a forgalomban levő mennyiségének.

Idén még nem vonják ki a régi 20 ezreseket

A korábbi tervekhez képest az MNB egy évvel, 2017. december 31-ig meghosszabbítja a 2015 előtt kibocsátott 20 ezer forintosok bevonásának határnapját. Így a régi húszezresek további egy évig, azaz 2017. december 31-ig törvényes fizetőeszközként használhatók a vásárlások során.

Címkék:
pénz, mnb, hamisítás, megtakarítás, pénzhamisítás, forgalom, húszezres,