Pénzcentrum • 2016. december 17. 13:02
A válás az egyik legkellemetlenebb esemény, ami bekövetkezhet az ember életében, nemcsak lelkileg viseli meg a korábbi házastársakat, hanem pénzügyileg is a padlóra küldhet minket. Ennek persze nem feltétlenül kell így történnie, ezért összeszedtünk nyolc olyan lépést, amit minden válásnál érdemes megfogadni, ha nem akarjuk pénzügyileg lenullázni magunkat.
Beszélj egy ügyvéddel!
Mielőtt közölnéd, hogy beadod a válópert, keress fel egy ügyvédet, érdemes tisztában lenni ugyanis, hogy ilyenkor hogyan néz ki a válási procedúra és mire vagy jogosult. Ha nem te döntesz úgy, hogy el szeretnél válni, akkor is érdemes minél előbb felkeresni egy jogi képviselőt.
Nyiss külön bankszámlát!
Ha eddig a fizetésetek közös bankszámlára érkezett, akkor nyiss egy saját bankszámlát, amihez csak te férhetsz hozzá. Persze a közös megtakarításokat nem kell ide menekíteni, azonban a fizetésedet innentől kezdve ide utaltasd a munkahelyedről.
Szüntesd meg a közös számlákat!
A viták elkerülésének érdekében érdemes egyébként a közös számlákat minél hamarabb megszűntetni. Ez különösen a közös használatú hitelkártyákra igaz. Persze, ha meg tudtok egyezni, akkor a közös kiadásokra fennmaradhat egy közös kezelésű számla, amelyből például a gyerekekre költötök.
Vedd számba a megtakarításokat és hiteleket!
Érdemes leülni és végiggondolni, hogy milyen megtakarításaink, hiteleink vannak. Ezek az eljárás során kerülnek elosztásra, de ahhoz, hogy a bírónál érvelni tudjon az ügyvéd egyes elemek megtartása vagy áthárítása mellett, ahhoz a teljes pénzügyi helyzettel tisztában kell lennie.
A megtakarításoknál a számlaszámokra, egyenlegekre (dátum szerint), a hozzáférhetőségre és természetesen a szolgáltató nevét is jegyezd fel. A rendszeres jövedelmekről sem szabad megfeledkezni, és az ingatlanok, autók, ékszerek, értékesebb bútorok összeírása is fontos. Emellett a biztosításokról sem szabad megfeledkezni.
Jellemzően az alábbi pénzügyi termékek jöhetnek ilyenkor szóba:
- Bankszámla,
- TBSZ,
- Értékpapírszámla,
- Megtakarításos életbiztosítás,
- Nyugdíjbiztosítás,
- Önkéntes nyugdíjpénztár,
- NYESZ,
- Lakáshitel (jelzáloghitel),
- Személyi kölcsön (és egyéb fogyasztási hitelek, pl: áruhitel),
- Hitelkártyák, folyószámlahitel.
Fogadj fel pénzügyi tanácsadót!
Ha sokféle pénzügyi terméket kell elosztani, akkor nem árthat, ha pénzügyi tanácsadót fogadunk fel, aki segít abban, hogy összeírd a közös megtakarításokat, hiteleket és azok tényleges értékéről is felvilágosítást nyújthat.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Bizonyosodj meg róla, hogy a tulajdonosok között szerepelsz!
Ha van egy közös lakásotok, akkor nem árt, ha az valóban mindkettőtök nevén van. Ha ugyanis hivatalosan csak a feleséged/férjed a tulajdonos, akkor kisebb az esélye, hogy a bíró ennél neked kedvezően ítél. A házasság után szerzett tulajdon egyébként alapvetően közösnek minősül (persze házassági szerződés ez alól felmenthet és külön szerződésre is van lehetőség, amely ez alól mentesít). A házasság előtt szerzett vagyon viszont már nem ennyire egyértelmű, ennél a bíróságnak is van mérlegelési lehetősége, de a korábban szerzett vagyontárgyak jellemzően a hivatalosan megjelölt tulajdonosé lesznek váláskor.
Változtass a kedvezményezetten!
Érdemes a biztosításoknál és bankszámláknál más kedvezményezettet megjelölni. Emellett (ha van), a végrendeletet is érdemes újraírni.
Készíts pénzügyi tervet!
Valószínűleg a jövedelem és ezzel a megtakarítási képesség is változik, ezért ha a pénzügyek elosztását tisztáztátok, érdemes új megtakarítási tervet készíteni, különös tekintettel a nyugdíjcélú megtakarításokra.