Pénzcentrum • 2016. október 27. 10:48
A gyerekkorunkban tanult öngondoskodási formák alapvetően határozzák meg azt, hogy milyen módon takarítunk meg felnőtt korban és mennyire leszünk rászorulva másokra. Ha azonban ezeket a viselkedési mintákat nem sajátítottuk el gyerekkorunkban, akkor sincs veszve minden, Pál Ferenc atya ugyanis elárulta, mi az a négy pont, ami mentén elkezdhetünk gondoskodni magunkról rövid és hosszú távon is.
- mondta Pál Ferenc, katolikus pap és mentálhigiénés szakember a Portfolio Öngondoskodás 2016 konferenciáján. A két gyerekkorban megkapott folyamatnak köszönhetően lehetünk képesek arra, hogy felnőttként is tudjunk gondoskodni magunkról.
Pénzügyi nyelvre ezt úgy lehetne lefordítani, hogy a gyerekkorban tapasztalt gondoskodási és önállósági normák alapján alakul ki felnőttkorra az öngondoskodás.
Ez az utóbbi viselkedési norma viszont ahhoz vezethet, hogy az életünk megvalósítását másoktól várjuk el,
Ez egyébként nem is kicsit jellemző a magyar társadalomra, a magyarok többsége ugyanis az államtól várja a nyugdíjat annak ellenére, hogy tudják, erre nem számíthatnak.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Hogyan lehet változtatni a tanult tehetetlenségen?
Felnőttként nem könnyű leküzdeni a tanult tehetetlenséget, azonban nem lehetetlen. Ehhez egy négy lépésből álló folyamatra van szükség, amely lépéseket követve elérhetjük, hogy jól bánjunk magunkkal (is) és képesek legyünk az öngondoskodásra.
- A folyamat egy élménnyel szokott kezdődni, mint például egy olyan esemény, amikor rászorulunk arra, hogy magunkat lássuk el. Azonban ez önmagában nem elég, ehhez kapcsolódóan szükség van a megvilágosodásra, a felismerésre is, vagyis, hogy rájöjjünk arra, hogy most nekünk kell lépnünk.
- A második lépés az, hogy hogyan kell ezt megtenni. Mivel erről jellemzően nincs korábbi tapasztalatuk, ezért segítségre, útmutatásra van szükségünk.
- A harmadik lépés szerint bátorításra van szükségünk, enélkül ugyanis nehéz egyedül belevágni az öngondoskodásba.
- A negyedik és egyben utolsó lépés pedig az, hogy ünnepeljük meg azt, hogy sikeresen tudunk gondoskodni önmagunkról. Ha ezt elmulasztjuk, akkor elmarad annak az élménye, hogy jól döntöttünk, ennek köszönhetően pedig a következő öngondoskodással kapcsolatos kérdésben könnyen előfordulhat, hogy nem a takarékosság mellett döntünk.
A folyamat nem egyszerű, különösen, ha egyedül kell végigmenni rajta. Ha azonban ez sikerül, akkor kialakulhat a hosszú távú gondolkodás, ami az öngondoskodásra sarkal rövid és hosszú távon egyaránt.