Portfolio • 2016. október 24. 12:35
Látszólag nincs kevés vagyona a magyar háztartásoknak, de mivel ennek jó része a lakóingatlanban áll, ezért ezt aligha érezzük így. De hogyan oszlik meg pontosan a háztartások vagyona Magyarországon?
Kik a magyar gazdagok?
A háztartási vagyon mértéke jól követi az egyes országok GDP-alakulását, de meglehetősen késve. Ez igaz Magyarország esetében is: gazdasági leszakadásunk következtében a magyar egy főre jutó GDP már kisebb, mint a szlovák és a lengyel, de a háztartási vagyon nagyságát tekintve még mindig jobban állunk, mint ők. Ennek a háztartási vagyonnak az eloszlását vizsgálta a héten megjelent Társadalmi Riport 2016 kiadványban Kolosi Tamás és Fábián Zoltán, Vagyoneloszlás Magyarországon című tanulmányukban.
A magyar háztartási vagyon még a csehnél is magasabb, amit elsősorban az magyarázhat, hogy a lakástulajdonnak igen magas az aránya. Ez ugyan nehezen mobilizálható vagyonelem - főleg, ha a lakhatást kifejezetten saját tulajdonú ingatlanban képzeli el a társadalom domináns része - de ettől még a háztartási vagyon részét képezi.
A Credit Suisse elemzői szerint a globális középosztályhoz a vásárlóerő-paritáson 50 ezer és 500 ezer dollár (14,1-141,5 millió forint) közötti vagyonnal rendelkezők tartoznak. Ez Nyugat-Európában és az angolszász országokban a lakosság 60-70%-a, a visegrádi négyek országaiban 25-35%, hazánkban pedig 39%.
Ugyanakkor ez az átlagos vagyoni helyzet egyáltalán nem jelent általános gazdagságot.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A másik 40-45% vagyoni helyzete viszont megfelel a globális középréteg vagyoni szintjének. Értékesebb ingatlannal, megtakarításokkal, kisebb vállalkozói vagyonnal rendelkeznek. Végül pedig 5%-ra tehető a vásárlóerő-paritáson számolt, 70 millió forint feletti vagyonnal rendelkezők köre.
A felső 5% nagyjából 200 ezer háztartást jelent. Privátbanki és egyéb adatok alapján az feltételezhető, hogy ennek a rétegnek a háromnegyedének 70 és 150 millió közötti vagyona lehet. Az ennél is gazdagabbak fele 150 és 300 millió forint közötti, másik fele pedig 300 millió feletti vagyont tudhatnak magukénak. A két csoport nagyjából 25 ezer háztartást jelenthet.