Pénzcentrum • 2016. október 18. 14:37
A világ jegybankjainak többsége ugyan továbbra is a papír alapú, esetleg papír-műanyag kombinációjú bankjegyekre esküszik, ennek ellenére bőven találhatunk példákat a kizárólag polimer alapú nemzeti valutákra is. Képeken mutajuk a legismertebbeket.
Néhány nappal ezelőtt írtunk arról, hogy több éves készülődés után a Bank of England, azaz Nagy Britannia központi bankja piacra dobta az új ötfontost, amelyek legnagyobb érdekessége, hogy műanyagból készültek. Íme:
A szigetország jegybankja persze nem véletlenül szakított az Európában hagyományosnak tekinthető papírpénzzel (pontosabban nem papír, hanem gyapot - ez a magyar bankjegyek alapanyaga is), tanulmányuk ugyanis három fő érvet is említ a polimer alapú bankók mellett:
- Biztonságosak: sokkal nehezebb hamisítani őket, mint a papírpénzt, leginkább a különleges, hétköznapi emberek számára elérhetetlen nyomdatechnológia miatt.
- Tartósak: a hagyományos papírpénzek gyártása költséges, viszonylag könnyen elszakadnak, rongálódnak. Egy polimer bankjegynek az sem árt, ha kimossuk, sőt, sokáig megőrzi színét, jelzéseit. Bár gyártásuk költségesebb, hosszabb távon mindenképp megéri a használatuk.
- Tisztábbak: felmérések szerint pénzeink sok baktériumot hordoznak (természetesen azért, mert sok kézben megfordulnak). A műanyag bankók ebben a versenyben is jobban teljesítenek.
Van ott még, ahonnan ez jött!
Igaz ugyan, hogy a világ jegybankjainak többsége - köztük a magyar - továbbra is a papír alapú, esetleg papír-műanyag kombinációjú bankjegyek (ilyen például az amerikai dollár, vagy az euró) alkalmazását részesíti előnyben, ennek ellenére bőven találhatunk példákat a kizárólag polimer alapú nemzeti valutákra is. Az alábbiakban ezekben gyönyörködhetsz: