Pénzcentrum • 2016. szeptember 9. 16:33
Családi házba szeretne költözni a legendás olimpiai bajnok, Martinek János, aki még Szöulban szerzett két aranyérmet öttusában. A sportoló igen okosan bánt a pénzével, ugyanis nemcsak sima megtakarítást indított, de kifejezetten nyugdíj célra is félretett. Most viszont a családi házhoz önerőre lenne szüksége, így kénytelen lehet a megtakarításhoz nyúlni.
Társasház helyett kertes házba költözne a legendás olimpiai öttüsázó, Martinek János. Az 51 éves, kétszeres olimpiai aranyérmes sportoló már 1995 óta tesz félre, sőt 2005-ben egy euró alapú megtakarítást is indított.
- mondta a Hír24-nek Martinek János.
Miből tud félre tenni?
A sportoló most 51 éves, és az olimpiai járadékot 35 éves kora óta (16 éve) kapja. Mivel két aranyérme és egy bronzérme van, ezért a törvény alapján így állapították meg a járandóságát:
- olvasható a 2004-es sporttörvényben.
2000-ben, amikor ezt folyósítani kezdték a bruttó átlagkereset a KSH szerint 87 750 forint volt, aminek a 140 százaléka volt a járadék kezdeti összege a két olimpiai arany és az egy olimpiai bronzérem miatt. Persze a járadék nem állandó, ezt az alapkamattal kell kiigazítani minden hónapban:
- áll a sporttörvényben.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ebből az összegből gazdálkodhat Martinek is, azonban a jegybank alapkamat növekedésének köszönhetően a kezdeti (nagyjából éves 1,5 milliós) járadék 2015-ben már 4 millió forint körüli lehetett.
Összegyűlt vajon egy családi házra?
A jelenlegi lakáspiacot szemlélve egy családi ház építése 20-30 millió forint között alakul, plusz a telek költsége, ami párszázezer forinttól akár 20 millió forintig is terjedhet. Az építkezés ára függ az elhelyezkedéstől, a mérettől és még jó néhány egyébtől, de ennyi pénzből már lehetséges házat építeni.
A megtakarítások viszont nem feltétlenül használhatóak fel erre, mivel a sportoló elmondása szerint nyugdíj célú megtakarítása van, amely csak jelentős büntetésekkel használható fel lakáscélra. Ha viszont más megtakarítását is számba vesszük, akkor azt láthatjuk, hogy a 30 milliós házhoz összesen 6 millió forint önerőre van szükség, ami az évek során már könnyedén összejöhetett a sportolónak. Ebben az esetben 24 millió forintos hitel felvételére lenne szükség, ami 20 éves futamidő mellett is 158 ezer forint lenne. Persze, ha már a ház árának fele rendelkezésre áll, akkor a hitel is jóval kisebb lesz (15 milliós), így pedig a törlesztőrészlet is 99 ezer forint körül alakulhat.