Pénzcentrum/InfoRádió • 2016. szeptember 4. 11:01
Már egy hosszabb utazás előtt is érdemes végrendeletet készíteni, komolyabb kórházi beavatkozás előtt pedig kifejezetten ajánlott - mondta a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke az InfoRádiónak. Tóth Ádám hozzátette: ez a felelősségteljes gondolkodás jele.
Vannak élethelyzetek, amikor célszerű végrendelkezni. Ez nem csak súlyos betegség, hanem például egy hosszú utazás vagy egy komolyabb műtét előtt is lehet, akkor, ha el akarok térni a törvényes öröklés rendjétől - hívta fel a figyelmet a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke az InfoRádió Paragrafus című jogi magazinjában.
Tóth Ádám úgy fogalmazott: egy felelősségteljes jó gazda, ha magára hagyja a vagyonát egy időre, végrendeletet biztosan csinál, mert nem egészen bizonyos, hogy visszatér ehhez a vagyonhoz.
- ajánlotta.
Egy hosszabb utazás előtt beleírhatjuk akár azt is a végrendeletbe, hogy a rendelkezés csupán 6-8 hétre szól, vagyis hatályát veszti akkor, amikor visszatérünk. Vagyis egy úgynevezett bontófeltételt is bele lehet írni a dokumentumba.
- mutatott rá Tóth Ádám.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Minden élethelyzet megváltozásánál célszerű frissíteni a végrendeletet - javasolta a közjegyző.
Ilyen lehet például, ha valakinek van egy kapcsolata, amely megszakad, vagy olyan személyre végrendelkezett, aki nagyon közel állt hozzá, de időközben elhunyt. Nyilván az ő örökrészét másra célszerű hagyni, mert ha másként nem rendelkezik a tulajdonos, az örökösnek megnevezett elhunyt örökrészét a többi örökös között arányosan, úgynevezett növedékjog alapján osztják el.
A végrendeletet karban kell tartani, időnként - évente-másfél évente - meg kell nézni, és akkor eldönthetjük, akarunk-e változtatni rajta vagy sem - tanácsolta a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke.