Videón a legújabb ATM-es átverés: téged is könnyen kifoszthatnak

Pénzcentrum2016. június 28. 05:42

Laikus szemmel szinte lehetetlen kiszúrni a legújabb bankkártyás átverést. Pedig érdemes minden készpénzfelvételnél résen lennünk, mert különben pillanatok alatt megszerezhetik a kártyaadatainkat a csalók. Mutatjuk a tolvajok legújabb trükkjét és azt is, hogyan védekezhetsz ellene.

A legújabb ATM-es csalásért nem is kell nagyon messzire mennünk. Egy amerikai biztonsági szakértő éppen Bécsben nyaralt, amikor észrevette, hogy a Szent István-székesegyháznál lévő bankautomatára bizony rászereltek egy plusz alkatrészt is.

Benjamin Tedesco sokkoló videóját alig egy hete töltötte fel a YouTube-ra, de máris 100 ezer felett jár a megtekintések száma.

Éppen Bécsben nyaraltam a családdal és elmentem pénzt felvenni egy ATM-hez. Mivel biztonsági szakemberként dolgozom, ezért mindig ellenőrzöm az automatákat, és ez most ez most nagyon jól jött

- mondta el a szakember a Daily Mail-nek.

Amellett, hogy a bankautomatáról levett szerkezetben van egy mágnescsík olvasó, van benne egy akkumulátor, egy kapcsoló és természetesen egy a PIN kódot ellenőrző egység is.

Mi történik, ha ilyen automatánál veszünk fel pénzt?

Az ATM-ről leszedett eszközről azt feltételezhetjük, hogy a bűnözők célja az volt, hogy a kártyaadatokat megszerezve később készítsenek egy úgynevezett klónkártyát, amelyet majd a vásárlások során tudnak felhasználni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Vagyis, amíg a csalók nem buknak le, addig a kártyánk másolatával tudnak fizetni.

Ennek a visszaélésnek a nagy veszélye az, hogy amíg mások a kártyánk másolatával vásárolnak, addig az eredeti darab ott lapul a zsebünkben és semmit sem sejtünk arról, hogy közben használják a számlánkat. Természetesen a bankok sokat tesznek annak érdekében, hogy az ilyen csalásokat megnehezítsék, illetve ellehetetlenítsék. Az ügyfeleknek küldött SMS-értesítésekkel például gyorsan kiszűrhetőek az ilyen tranzakciók.

{{EMBED:infogram_kartyas-visszaelesekkel-okozott-kar-magyarorszagon-millio-forint}}

Hogyan védekezhetünk?

A klónozásos kártyacsalások ellen kiváló védekezés lehet a napi limit beállítása, és a már előbb említett SMS-értesítés. A napi limit beállításánál javasolt egy alacsonyabb összeget megadni, és csak nagyobb vásárlások/készpénzfelvétel idején (akár mobilbankunk segítségével) ideiglenesen megemelni a limitet. Ha pedig olyan pénzmozgást tapasztalunk, amit nem mi kezdeményeztünk, ne habozzunk, azonnal hívjuk fel bankunk ügyfélszolgálatát, és érdeklődjünk arról is, szükséges-e rendőrségi feljelentést tennünk.

De jól jön az is, ha a készpénzfelvétel előtt a bankautomatánál ellenőrizzük az alábbiakat:

  • Nézzünk körbe, hogy nincsen-e esetleg egy rejtett kamera a közelben
  • Vizsgáljuk meg a billentyűzetet, hogy nincs-e rajta esetleg egy plusz fólia
  • Nézzük át a gépet alaposan, nincsenek-e oda nem illő részek, esetleg ragasztónyomok
  • Pórbáljuk meg elmozdítani a kártyaolvasót
  • Végül pedig fontos, hogy amikor beírjuk a PIN kódunkat, akkor takarjuk el a gombokat

Címkék:
csalás, bankkártya, ATM, átverés, megtakarítás,