Pénzcentrum • 2016. június 8. 05:49
Magyarországon közel 9 millió bankkártya van forgalomban. Ezekre a plasztikokra pedig érdemes vigyázni, ugyanis borsos árat fizethetünk, ha le kell cserélni a kártyánkat. A díjak bankonként jelentősen változnak, ezért most összeszedtük, hogy melyik banknál mire számíthatsz.
Amikor bankot választunk, akkor számtalan díjat, kedvezményt és a különböző feltételeket is sorra vesszük, összehasonlítjuk. Arra azonban kevesen gondolnak, hogy bankonként a kártyacsere költségei is nagyban változnak.
Egy-egy bankkártyát általában 3-4 évig tudunk használni, legalábbis akkor, ha azt közben nem hagyjuk el, nem lopják el, vagy nem igényelünk egy újat - esetleg egy új számlacsomag vagy egy névváltoztatás miatt. Ezekben az estekben pedig fizetnünk kell az új bankkártyánkért és általában nem is keveset.
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére a Takarékbank.
Hol, mennyi?
Fontos leszögezni, ha a kártyánk lejár, vagy a bank hibája miatt kell cserélni, akkor a pótlás díjmentes. Azonban más a helyzet, akkor, ha ellopják, vagy véletlenül elhagyjuk a kártyánkat. Körbenéztünk a bankoknál, hogy hol és mennyit számolnak fel a kártyapótlásra az eredmény pedig elég vegyes képet mutat.
A kártyacsere díja a kártya típusától függően változhat. Elvétve találni néhány banknál olyan lehetőséget is, amikor díjmentesen kicserélik a kártyánkat, de általában a kártyacseréért 500 - 5 700 forint között kell fizetnünk.
Persze, ha elveszítjük vagy ellopják a kártyánkat, akkor számolhatunk még a kártya letiltásának díjával is, ami még jó pár ezer forinttal megdobja a fenti összegeket. De olyan pénzintézet is akad, ahol nem tudjuk díjmentesen átvenni az új kártyánkat, vagyis azért is fizetnünk kell még pár száz forintot.
KATTINTS! Készpénzért állt sorba: csúnya bukta lett a tranzakció vége
Akadnak persze különleges helyzetek is, például néhány bank valamivel olcsóbban ad nekünk új kártyát, ha azt egy bankautomata szívta be. De az is előfordulhat, hogy a kártyánkat külföldön veszítjük el, ilyenkor a sürgősségi kártyapótlás összege az egyik banknál például már 12 205 forintba kerül.
Ne felejtsük el, hogy sok esetben a bankoktól inaktív állapotban kapjunk meg az új bankkártyánkat, amit különböző módokon aktiválnunk kell.
- válaszolta kérdésünkre a Raiffeisen Bank.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A cserével a PIN-kód is megváltozik?
Míg egyes bankoknál az új kártya mellé új PIN-kódot is kapunk, addig máshol azt nem változtatják meg a kártyacserével. A legtöbb bankban egyébként van lehetőségünk megváltoztatni a PIN kódunkat, de általában ezért is fizetnünk pár száz forintot.
- tudtuk meg a CIB Banktól.
- válaszolta megkeresésünkre a K&H Bank.
Abban az esetben, ha nem csak a bankkártyánkat hagytuk el, hanem az egész pénztárcánkat, akkor számos más írat pótlásának a díjával is számolnunk kell.
Idén januártól valamivel egyszerűbb dolgunk van, mert az új e-személyi már egyben tartalmazza a TAJ és adókártyánkat is - ezért a kártyáért pedig alapesetben 5 000 forintot kell fizetnünk. Amennyiben pedig a pénztárcánkban volt a jogsink is, akkor ennek pótlása még 4 000 forintunkba kerül, a forgalmikért pedig további 6 000 forintot kell fizetnünk.