Pénzcentrum • 2016. május 23. 11:36
Folyamatosan nő az egyérintéses fizetésre alkalmas terminálok száma hazánkban. Ennek ellenére nem biztos, hogy mindenhol elfogadják a Visa kártyánkat, míg a MasterCard és Maestro kártyákkal mindenhol egyérintéssel fizethetünk, ahol érintéses fizetésre alkalmas terminál van. Utánajártunk, hány helyen kell a hagyományos kártyás fizetési módszert használnunk.
Az érintőkártyát elfogadó terminálok száma folyamatosan nő, azonban belefuthatunk abba, hogy míg a MasterCarddal tudunk érintéssel fizetni, addig a Visa kártyánkkal csak a hagyományos, kártyás fizetési megoldást használhatjuk.
Tényleg olyan nagy a különbség?
Jelenleg nagyjából 100 ezer POS-terminál van Magyarországon, ezeknek nagyjából 60 százaléka alkalmas az egyérintéses fizetésre. Persze a terminálok cseréje folyamatosan zajlik, várhatóan 2017 végére már szinte mindenhol érintőkártyával fizethetünk.
- mondta a Pénzcentrum kérdésére Kiss Ede, a Visa Országigazgatója. A szakértő kitért arra is, hogy ennek az eltérésnek műszaki akadályai vannak, amelyek a terminálcserével hamarosan megoldódnak.
Min múlik, mivel fizethetünk?
Az, hogy az elfogadóhelyen milyen típusú kártyával fizethetünk, az elfogadó banktól függ. Mivel a különböző kártyatársaságok esetében eltérő szabványokról beszélhetünk, a fizetési alkalmazást több helyen is szükséges engedélyeztetni. Az egyes elfogadó intézmények a különböző engedélyeztetéseket, bevezetést nem feltétlenül végzik egy időben. Ezért fordulhat elő, hogy egyes kereskedőknél nem lehet minden kártyatársaság érintőkártyáit használni - mondta kérdésünkre a MasterCard.
Az könnyen belátható, hogy a régi, érintésre nem alkalmas terminálok cseréje időbe kerül, hiszen nagyjából 100 ezer készüléket kell lecserélni, illetve ezzel párhuzamosan a Visa kártyával egyérintéses fizetésre nem alkalmas terminálok cseréjét is végre kell hajtani. Addig a hagyományos módon fizethetünk ezeken az elfogadóhelyeken. A terminálok folyamatos cseréjének köszönhetően viszont egyre több helyen használhatjuk ki az érintőkártyánk előnyeit.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A leggyakrabban az érintőkártyákat használjuk érintéses fizetésre, a PayPass és PayWawe technológiák adnak erre lehetőséget. Azonban nem ez az egyetlen megoldás, már az NFC chippel ellátott okostelefonunkkal is fizethetünk a boltban, de különleges esetekben karórákba vagy egyéb hordható ruhába, vagy kiegészítőbe is építhető olyan technológia, amellyel egy érintéssel fizethetünk.
Miért jó az érintéses fizetés?
Az érintéses fizetés legnagyobb előnye, hogy felgyorsítja a tranzakciókat, mivel nem kell a készpénzzel bíbelődni, ehhez ugyanis a kártyát nem kell kiadnunk a kezünkből. Ugyan 5 ezer forint felett a PIN-kódot be kell ütnünk a terminálba, de a kártyát ebben az esetben sem kell kiadnunk a kezünkből, ez biztonsági okokból is előnyös.
Egyébként készpénzhez nagyjából 4800 helyen juthatunk hozzá, a kártyánkat több mint tízszer ennyi helyen használhatjuk érintéses fizetésre.
Persze nem ez az egyetlen előnye az érintőkártyának, hiába élünk a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel lehetőségével, jellemzően a második tranzakció után díjat számítanak fel a bankok ezért. Ha viszont beleférnénk a két készpénzfelvételbe, akkor az összes havi kiadásunk fedezésére jelentős összeget kellene felvenni. Ha viszont ezt elveszítjük, nehéz helyzetbe kerülhetünk, viszont a bankkártyát elvesztésekor letilthatjuk, így azt más nem tudja használni.