Pénzcentrum • 2016. április 5. 13:42
A közeljövőben a pénzügyi szektor nagy változások elé néz. A bankoknak lépést kell tartani a technológia gyors fejlődésével, ezért hamarosan teljesen megváltozhatnak a jelenlegi bankolási szokásaink - többek között erről volt szó a Portfolio Pénzügyi IT konferenciáján kedden.
A pénzintézeti szektor elérkezett egy olyan pontra, amikor nagy változás jöhet. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a bankokkal szemben egyfajta bizonytalanságot érzünk. Sokszor azt gondoljuk, hogy a bank leginkább csak szeretne rólunk "lehúzni egy bőrt", nem pedig egy szolgáltatást nyújtani. De mit tartogat a jövő?
- mondta el Kerekes Antal, a PricewaterhouseCoopers Magyarország Kft. partnere a Portfolio - Pénzügyi IT konferenciáján kedden.
A most felnövekvő generáció pedig nagyon fogékony a digitális csatornák és az új technológiákkal támogatott banki szolgáltatások iránt.
A banki digitalizáció pedig magával hozhatja az:
- elektronizált aláírást,
- ügyintéző mentes ügyintézést,
- interneten/ mobilon keresztüli ügyintézést lehetőségét.
Mi lesz a bankokkal?
Magyarországon jelenleg 50 úgynevezett FinTech cég van, amelyek egy-egy pénzügyi szolgáltatásra koncentrálnak és már most kihasználják az informatikai lehetőségeket, ezért képesek az általuk képviselt területen akár olcsóbban szolgáltatni, mint a bankok. Ilyen például a:
PayPal - az internetes/kártyásfizetések során használhatjuk, vagy a
TransferWise - amely a nemzetközi átutalásban van segítségünkre.
A FinTech vállaltok a nevét érdemes megjegyeznünk, ugyanis ezek kívülről formálják a pénzügyi szektort és elsősorban a lakossági bankolásnál, az átutalásoknál és a fizetési technológiáknál hozhatnak jelentősebb változást. Bár az átalakulásnak még nagyon az elején vagyunk.
A banki üzletág nagy változások előtt áll, a bankok még megfontolva, az új belépők viszont gyorsan alakítják, ezért a következő években sok feladat áll előttünk. A bankok jelenlegi fiókhálózatának nem csak az elhelyezkedése, hanem a belső elrendezése is drámaian meg fog változni a következő években, hiszen a technológiai fejlődés kiváltja ezt az átalakulást. Vagyis a jövőben nem kell feltétlenül beülnünk egy bankfiókba sorszámot húznunk és várakoznunk az ügyeink elintézéséhez - tette hozzá Kerekes Antal.
Mikor jöhet az azonnali utalás?
A konferencián az azonnali átutalási rendszer bevezetéséről is szó volt:
- kezdett bele a témába Bartha Lajos, a Magyar Nemzeti Bank (MNB), pénzügyi infrastruktúrák igazgatója.
Azonban az elmúlt 10 évben robbanásszerű informatikai változás ment végbe, ezért ma már nem az utalás gyorsítása a cél, hanem, hogy az utalások azonnal megtörténjenek.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ehhez egy rétegzett működési modellt képzelnek el, amellyel szemben 4 alapvető elvárás van:
- Legyen folyamatos a működés
- Legyenek másodlagos azonosítók
(Nem kellene minden utaláshoz a bankszámlaszám, elég lenne a mobilszámát tudunk annak, akinek utalni szeretnénk.)
- Azonnali jóváírás a kedvezményezetteknél, visszajelzés a küldőnek
- A teljes folyamat pedig csupán néhány másodpercig tartson
Az MNB már elkezdte a megvalósítási koncepció kidolgozását a GIRO Zrt. közreműködésével. 2016 első felében tervezik a konzultációt a piaci szereplőkkel, a konzultáció tapasztalatai alapján pedig megpróbálják a kitűzni és véglegesíteni a céldátumot.
A nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy a világ és a technológiai fejlődés elindult az azonnali fizetések irányába. Számos európai országban Pl. az Egyesült Királyságban, Dániában, Svédországban vagy épp Lengyelországban is működnek már olyan szolgáltatások, amelyek segítségével a kedvezményezett számláján néhány másodpercen belül megjelenik a küldött összeg.
Mi lesz a készpénzzel?
Bár folyamatosan nő a bankkártya elfogadóhelyek száma, mégis magas hazánkban a készpénzállománya. Az ATM-ből felvett készpénzes tranzakciók száma csökken, de az egy tranzakció során felvett összeg növekszik, amelynek oka a havi 2 ingyenes készpénzfelvétel lehet.
Vagyis a megtakarításainkat tartjuk inkább készpénzben, amelynek oka az alacsony banki kamatokban keresendő. A bankkártya használat pedig folyamatosan növekszik.
- mondta el a témával kapcsolatban Bartha Lajos.
Ma már az igazi funkciójának megfelelően használjuk a bankkártyánkat, vagyis nem készpénzt veszünk fel vele, hanem ezzel fizetünk a boltokban. Azonban ma még mindig számos olyan helyzet van, amikor még nem is alternatíva az elektronikus fizetés.