Pénzcentrum • 2016. március 15. 16:00
A forgalomból több éve kivont ezreseket rejtegetett otthonában egy pestszentlőrinci nyugdíjas. A pénz most azért került elő, mert unokájának akart segíteni az idős asszony. A családnak szerencséje volt, mert a bankjegyeket még be tudták váltani az MNB-ben.
- írta nemrég a Bors az unoka beszámolójára hivatkozva.
A segítségre szoruló unokáknak nagy szerencséje volt a pénzzel, ugyanis a bankók még a 80-as évekből származtak és már 1999-ben bevonták őket a forgalomból. Ám a Magyar Nemzeti Banknál (MNB) még elfogadták és névértéken beváltották azokat, amelyek még viszonylag épek voltak.
Miért nem váltották be a sérült pénzt?
Az MNB honlapján található tájékoztatás szerint az 1999-ben bevont ezreseket még 2019 szeptemberéig váltják be törvényes fizetőeszközre. A sérült bankjegyeket azonban még az MNB sem köteles minden esetben elfogadni.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- válaszolta korábban a Pénzcentrum megkeresésére az MNB.
Mi számít sérült bankjegynek/érmének?
- Hiányosbankjegynek az a lyukas bankjegy számít, amelynek felületén legalább egy látható (10 mm2-nél nagyobb területű) lyuk található, valamint az a csonka bankjegy, amely esetében a hiányzó rész meghaladja a 3 mm-t.
- Sérült bankjegynek számít, amelynek állapota fizikai (mechanikai) vagy vegyi hatásra, illetve bármilyen egyéb más módon megváltozott, pl. a kémiailag (vegyszerrel), biológiailag, vagy a pénzlopás megelőzésére használt biztonsági eszközök működésbe hozatala miatt szennyezett, lyukasztott, kimosott bankjegy.
- Nehezen felismerhető érmének számít, amely megkopott, jelentősen elszíneződött, illetve a külső felületének állapota nem teszi lehetővé a névérték vagy az érmekép felismerését (pl. korrodált forintérme).
- Sérült érme pedig az, amelyik eredeti alakját elveszítette.
Mivel érdemes még próbálkozni?
A régi ezresek mellett még több más olyan régi bankjegy is akad, amit még beválthatunk az MNB-nél. A beváltáshoz egyébként még a bankba sem kell feltétlen bemennünk, a régi pénzeket egy értéklevélben is elküldhetjük a MNB-be. Érdemes lehet például megnézni a fiókok mélyét a 2009-ben bevont papír kétszázasok után kutatva.