Pénzcentrum • 2016. február 18. 21:30
Az MNB elektronikus felületén elérhető befektetési értékpapír- és ügyfélszámla-lekérdező programot immár több mint 14 ezren keresték fel annak indulása óta. Erősödhet a jegybank ellenőrzési hatékonysága, s ezáltal a pénzügyi piacokba vetett bizalom azzal, hogy az ügyfelek összevethetik, egyeznek-e a jegybanknak és a nekik küldött adatok.
Az alkalmazást már felkeresett befektetők négyötöde a jegybank, tizede keresőprogramok felületéről jut el az ÉSZLA-hoz, az érintett ügyfelek mintegy 7,5 százaléka ugyanakkor valamelyik befektetési szolgáltató, illetve pénzügyi internetes portál felületéről lép tovább ide. Érdekesség, hogy az ÉSZLA-t felkeresők mintegy 15 százaléka nem magyar, hanem angol nyelven kommunikál az alkalmazáson, mintegy 5 százalékuk pedig Magyarországon kívüli helyről - elsősorban Nagy-Britanniából, Németországból, Ausztriából, de például Csehországból és Belgiumból is - lép be ide.
A tőkepiaci törvény alapján az értékpapír- és ügyfélszámlát vezető befektetési szolgáltatóknak a tárgyhót követő 5. munkanapig át kell adniuk az ügyfeleik értékpapír- és pénzegyenlegeire vonatkozó anonim - ügyfél-információt nem tartalmazó - adataikat a jegybanknak. Ezeket a számlatulajdonosok legkésőbb az átadást követő 5. munkanaptól, a következő havi egyenleg adatainak feltöltéséig, de legkésőbb a következő hó 10. munkanapjáig ellenőrizhetik.
Jelenleg 42 darab, értékpapírszámlákat kezelő társaság - például bankok, befektetési vállalkozások, alapkezelők, vagyonkezelők - szolgáltat adatokat az alkalmazás számára. A befektetők az ezek által küldött 24 jegyű belépési azonosító és havonta változó 12 karakteres jelszó alapján tudják lekérdezni az ÉSZLA felületén az előző tárgyhó végén felhasználható pénzeszközük hó végi egyenlegét, illetve a számlán vezetett értékpapírok azonosítóját, elnevezését, mennyiségét, s az elszámolás devizanemét, illetve hitelviszonyt megtestesítő értékpapíroknál (például állampapír) a névértéket is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az ÉSZLA használata azért erősíti a pénzügyi szektorba vetett bizalmat, mert a lekérdezési lehetőséggel élve minden ügyfél ellenőrizheti, hogy egyezik-e a számlaértesítőben foglalt adattartalom az MNB részére megküldött adatszolgáltatással. Éppen ezért fontos, hogy minél többen és minél gyakrabban éljenek lekérdezési jogosultságukkal. A számlatulajdonosok belépési azonosítóinak, jelszavainak megképzési szabályait, a kapcsolódó adatbiztonsági és egyéb követelményeket a jegybank külön rendeletben határozta meg.
Az ÉSZLA-ra való bejelentkezéshez a jelszó kis- és nagybetűket, s egyéb, esetleg más karakterekkel összetéveszthető jeleket is tartalmazhat. Ezeket a beírás után érdemes ellenőrizni (például 1-es szám és l betű, illetve a 0 szám és az O betű nem tévesztendő össze). Célszerű ellenőrizni, a befektetési szolgáltatótól elektronikus úton kapott, s kimásolt, illetve beillesztett jelszót is (mivel abba esetleg egyéb karakterek is bekerülhettek). A beírt jelszó helyett csak pontok láthatók, ám ezek a jelszó mező jobb oldalán lévő szemet formáló ikonra kattintva láthatóvá válnak. Az azonosítót és jelszót ellenőrző kód egészíti ki a felületen. Érdemes ügyelni ennek helyes begépelésére is, ha a kód nem egyértelmű, a megfelelő ikonra kattintva újabb kérhető.