Pénzcentrum • 2016. január 10. 13:00
Ha az év végén megnőtt a fizetésünk felmerülhet a kérdés: hova tegyük a plusz pénzt, amit kapunk? Számos lehetőségünk van, de a legjobbak szinte kivétel nélkül állami támogatást és/vagy adókedvezményeket nyújtanak.
A 2016-os évre sokan kaptak kisebb-nagyobb fizetésemelést. Az így kapott többletet érdemes lehet megtakarítani, több, akár állami támogatott termék közül is válogathatunk.
Lakástakarék-pénztár
A lakástakarék-pénztárak (LTP) nyújtják az egyik legmagasabb, fix hozamot jelenleg Magyarországon, mivel minden befizetés után 30 százalékos jóváírást adunk. Ez négy éves megtakarítási időszakkal számolva 10 százalék feletti hozamot jelent. Ezért cserébe annyit kell tennünk, hogy a futamidő végén lakás célra használjuk fel az összeget.
Az LTP egyébként 4, 5, 6, 8 és 10 éves futamidővel is elérhető. A lejáratkor lehetőségünk van kedvezményes, fix kamatozású lakáshitel felvételére is. A termék kiválasztásakor ezért érdemes a teljes hiteldíj mutatót is figyelni, ha a kedvezményes kölcsönt is felvennénk.
Nyugdíj megtakarítások
Három nyugdíjcélú megtakarítást támogat a magyar állam, 20 százalékos adójóváírást kaphatunk
A nyugdíjbiztosítás,
- Az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) és
- A nyugdíj elő-takarékossági számla (NYESZ) után.
- A három termék között egyébként a költségek dönthetnek, illetve az, hogy mennyit kell foglalkozni a befektetéssel.
Az ÖNYP-nél a megtakarítás kezdetén választhatunk portfóliók között, amelyeket a szolgáltató kezel, így ezután nem kell rendszeresen foglalkoznunk vele, igaz, lehetőségünk van portfólió váltásra. A nyugdíjbiztosításnál egy tanácsadó segítségével alakíthatunk ki portfóliót a rendelkezésre álló eszközalapokból. A NYESZ-nél viszont a befektetésünk kezelése teljes mértékben a mi feladatunk lesz. A nyugdíj célra felhasznált összegek kamatadó és egészségügyi hozzájárulás (EHO) mentesek.
Életbiztosítások
A rendszeres díjas, megtakarítással összekötött életbiztosításoknak két típusa van:
- A befektetési egységekhez kötött (unit linked) és
- Vegyes, fix kamatozású életbiztosítások.
Az előbbinél a nyugdíjbiztosításokhoz hasonlóan eszközalapokból építhetünk portfóliót a tanácsadónk segítségével, míg az utóbbinak fix, előre meghatározott hozama van.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A rendszeres díjas életbiztosításoknál 5 év után feleződik a kamatadó és az EHO, 10 év után pedig mentesülünk ezek megfizetése alól.
TBSZ
A Tartós Befektetési Szerződésnek két fajtája van:
- A betéti számla, amelyre betéteket köthetünk le és
- A befektetési értékpapírszámla, amelyre értékpapírokat vásárolhatunk.
Az értékpapírszámlára egyébként jellemzően befektetési alapokat vagy állampapírokat vásárolnak a számlatulajdonosok. A befektetési alapok előnye, hogy nincs fix futamidejük, míg a lakossági államkötvények futamideje illeszkedik a számla futamidejéhez.
A TBSZ legfőbb erénye ugyanis, hogy három év után csak 10 százalék kamatadót kell fizetni a hozamok után és mentesülünk az EHO-fizetés alól. Ekkor egyébként lehetőségünk van a pénzünk részleges felvételére. A számlán hagyott pénzünk viszont további két év megtakarítási idő után a kamatadó megfizetése alól is mentesül.