Pénzcentrum • 2015. december 25. 16:00
Magyarországon már a XIX. század eleje óta tevékenykedik jegybank, azonban napjainkig több különböző intézmény is ellátta a központi banki feladatokat. A második világháború után viszont állami kézbe került a magyar bankrendszer, ami a jegybank működését alapjaiban formálta át.
A XIX. század elején Magyarország az Osztrák Birodalom része volt, így a jegybanki feladatokat az 1816-ban létrejött Osztrák Nemzeti Bank látta el, majd 1878-tól a dualista elveken alapuló Osztrák-Magyar Bank vette át. Az 1848-49-es szabadságharc alatt a magyar kormány átmenetileg a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankra bízta a jegybanki teendők végzést - derül ki az MNB történelmi visszatekintéséből.
A Monarchia felbomlásával az osztrákokkal közös jegybank megszűnt és az 1921-ben alapított Magyar Királyi Állami Jegyintézet vette át a feladatokat.
Az új központi intézet feladata volt megszilárdítani az ingataggá vált korona árfolyamát, majd később bevezették a pengőt. A jegybankhoz került az állami számlák vezetése, az államadósság kezelése és a devizatartalék felügyelete. Az 1929-es gazdasági válság kirobbanása után a devizagazdálkodás is az MNB hatáskörébe került, egészen a 90-es évek elejéig.
A második világháború alatt, illetve után a jegybanknak a hiperinflációval kellett megküzdenie, amely a világtörténelem legnagyobb mértékű pénzvesztése volt. Ennek nyomán 1946-ban került bevezetésre az új, stabil fizetőeszköz, a forint. Az államosítás nemcsak a kereskedelmi bankokat érte utol 1947-ben, hanem az MNB is állami kézbe került.
Az államszocializmus évei alatt a bankok gyakorlatilag a jegybank fiókjaiként üzemeltek, vagyis egyszintű bankrendszer jött létre a kereskedelmi bankok MNB alá vonásával. A kétszintű bankrendszer 1987-ben állt vissza Magyarországon, majd 1991-ben állították vissza a jegybank függetlenségét.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A 2001-es jegybanktörvény értelmében az MNB a kormánnyal egyetértésben dönt az árfolyamrendszerről, és 2008 óta a forint euróhoz képest meghatározott árfolyama szabadon lebeg. 2013-tól a jegybank vette át a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének hatásköreit is, ezzel egy központi ellenőrző szervet kialakítva.
- Az Országos Takarékpénztár látta el a lakosság kiszolgálását,
- A Magyar Külkereskedelmi Bank a külkereskedelmi forgalmat bonyolította,
- A Magyar Beruházási Bank (1972-től Állami Fejlesztési Bank) a vállalati hitelezésért volt felelős,
- A CIB Bank különleges, devizában bonyolított forgalommal bírt,
- Emellett vidéken takarékszövetkezeteket alapítottak és
- Később megalakult a Budapesti Hitelbank is az MNB leánybankjaként.