Pénzcentrum • 2015. december 2. 05:47
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi is az a Tartós Befektetési Számla vagy Tartós Befektetési Értékpapírszámla (TBSZ, TBÉSZ). Pedig rengeteg pénzt megspórolhatnak azok, akik így fektetik be pénzüket. Mutatjuk a részleteket.
A kutatások szerint még mindig sokan vannak, akik sosem hallottak a Tartós Befektetési Számláról (TBSZ), bár 2012-hez képest sokat javult a helyzet. Idén a megkérdezettek 11 százaléka válaszolta azt, hogy nem ismeri a terméket, 42 százalék pedig azt, hogy ugyan már hallott róla, de nem igazán tudja, hogy mi is ez. Pedig a TBSZ egyik nagy előnye a segítségével adókedvezmény érhető el.
Mi is az a TBSZ?
A TBSZ egyfajta speciális számla, amivel bizonyos feltételek mellett adómegtakarítás, vagy akár teljes adó- és járulékmentesség érhető el. Két fajtája van:
- Tartós Befektetési Betétszámla
- Tartós Befektetési Értékpapírszámla
A betétek kezelésére a Tartós Befektetési Betétszámla, az értékpapírok kezelésére a Tartós Befektetési Értékpapírszámla szolgál. A számlák között nem, de az egyes számlákon, szabadon forgathatjuk megtakarításainkat. Ez azt jelenti, hogy például leköthetjük, feltörhetjük, és újakat köthetünk. Értékpapírjaink esetében pedig szabadon vásárolhatunk, eladhatunk és újakat vehetünk, azaz a portfoliónkat szabadon átrendezhetjük.
A TBSZ legnagyobb előnye, hogy a három éves, első időszak után felvett pénz után nem kell megfizetnünk az EHO-t (6 százalék) és a kamatadó is 16 százalékról (jövőre 15 százalékról) 10 százalékra csökken, ha pedig további két évet várunk, akkor teljes kamatadó-mentességet is élvezünk.
Nincs mit veszíteni
A TBSZ rendkívül rugalmas, hiszen bármikor hozzáférhetünk a pénzünkhöz. Ha a 3 év lejárta előtt vesszük ki a pénzünket, akkor annyi a "veszteségünk", hogy ugyanúgy kell adóznunk, mintha sima értékpapírszámlánk lett volna. Ha megvárjuk a 3. évet akkor ráadásul lehetőségünk van rész, de akár a teljes pénz kivételére is, ekkor nyilván a három év után járó kedvezményekben részesülhetünk. Az OTP Banknál például közel 30 ezer olyan értékpapírszámla van, amihez 2010 óta nem nyúltak hozzá.
A sok előny ellenére a GfK 2015-ben készített kutatásából az derült ki, hogy a bár a megkérdezettek 20 százaléka biztosan hajlandó lenne azért 5 évig megtakarítani, hogy ne kelljen adót fizetnie, ennek ellenére csak 10 százalékuk rendelkezik TBSZ-szel. Vagyis az adóelőnyök ellenére is csak kevés ügyfél hajlandó 5 éves megtakarítási formát választani.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Hogyan vágjunk bele?
TBSZ-t nyithatunk befektetési alapkezelőnél, de akár saját bankunknál is. A minimálisan betehető összeg 25 ezer forint. A számlanyitáshoz szükség van személyi okmányainkra, ami alapján azonosítani tudnak minket és az adókártyánkra (adóazonosító jelünkre) is.
A TBSZ rendkívül rugalmas, ezért bármikor hozzáférhetünk a pénzünkhöz és a minimálisan betehető pénzösszeg is alacsony, ezért jó választás lehet a fiataloknak is, akik feltehetően ingatlanra vagy autóra gyűjtenek, esetleg a családalapítással kapcsolatos költségekre takarékoskodnak.
Ezen a héten olvasóink kérdéseit is várjuk szerda estig a TBSZ-szel kapcsolatosan: a kérdéseket az OTP Bank szakértői válaszolják majd meg.
Címünk: penzcentrum@penzcentrum.hu