Mindig a pénzen balhéztok a pároddal? Ez lehet a megoldás

Pénzcentrum2015. november 12. 06:00

Közös kassza vagy külön kassza? Közös bankszámla vagy külön bankszámla? Ki mennyit adjon a konyhapénzbe? Vajon melyik a célravezetőbb? Sok pár balhézik a pénz miatt, ezért érdemes tisztázni egy párkapcsolatban az anyagi kérdéseket is. Cikksorozatunk első részében a közös bankszámlákat néztük meg, mutatjuk, mi lehet a jó megoldás.

A bizalom általában a párunk irányába a legerősebb, ezt követi a szűk család és a barátok, majd pedig a kollégák és a szomszédok - derül ki a Groupama Biztosító által készített friss felmérésből. Ennek ellenére a legtöbb párnál újra meg újra fellépő problémát okoznak az anyagiak.

A pénzügyekkel kapcsolatban legtöbb esetben az vezet vitákhoz, ha nem közös érdekek mentén kezeljük a pénzügyeket. Vagyis az egyik fél túlköltekezik, pazarol, vagy éppen a végletekig fukar. Szintén problémás lehet, ha a férj jelentősen több pénzt keres, mint a nő, vagy fordítva.

Sok kapcsolatban jelent problémát, hogy a párok nem beszélik meg egymás között a pénzügyeket, és nem tisztázzák, hogy kinek milyen felelőssége van ebben. A legjobb megoldás ilyen esetekben, ha leülnek egymással, és részletesen átbeszélik, hogy ki, mire, mennyit költ, mennyi a közös számla, és mennyi az, ami felett külön rendelkezhetnek. Fontos, hogy mindkét fél érdeke érvényesülni tudjon, és közös megegyezés alapján kezeljék a pénzügyeket

 - mondta a Pénzcentrumnak Orbán Nóra párkapcsolati szakértő, coach, mediátor, tréner.

Loading...

Így kezeljük a pénzügyeket

  • Tervezzük meg közösen a havi kiadásokat, részletesen kitérve arra, ki mire, és mennyit költ;

  • Még ha közös is a kassza, érdemes egy részét úgy elosztani, hogy azt mindkét fél az igényeinek megfelelően, szabadon elkölthesse;

  • Tartsuk magunkat a megbeszéltekhez, ne játsszuk el a másik fél bizalmát;

  • El kell kerülni a rivalizálást abban az esetben is, ha az egyik fél többet keres, mint a másik;

  • Érdemes részletesen utánajárni, hogy az adott banknál van-e lehetőség közös számlavezetésre, és ez esetlegesen milyen kedvezményekkel jár.

Mit ajánlanak a bankok?

Megkérdeztünk néhány magyar bankot, milyen ajánlataik vannak házaspárok, vagy élettársi kapcsolatban élők számára, valamint hogy van-e lehetőség közös számlavezetésre (társszámla) párok esetében, és ha igen, milyen feltételekkel.

Az FHB Bank a Pénzcentrumot arról tájékoztatta, hogy bármely lakossági folyószámlája nyitható két névre, így akár párok is nyithatnak, és használhatnak közösen bármilyen lakossági számlát. Ebben az esetben a bankszámlát mindketten használhatják, külön-külön adhatnak átutalási, betétlekötési megbízásokat, de szerződésmódosításra csak közösen van lehetőségük, illetve automatikusan egymás haláleseti kedvezményezettjei. Társkártya igénylésre akkor kerülhet sor, ha a bankszámlához már kapcsolódik főkártya.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Lehetőség van az FHB bankszámlákra családi kedvezményt is érvényesíteni, amihez mindössze nyilatkoznia kell a kedvezményt igénylő ügyfeleknek. A családi körbe bevont számlák 50 százalékos számlavezetési díj kedvezményben részesülnek, valamint a családi körön belül kedvezményesen utalhatunk online. Tehát, ha egy pár mindkét tagja nyit egyedül egy-egy számlát és bevonják azokat a körbe, mindketten megspórolják a számlavezetési díjuk felét, azaz egy számlavezetési díj összegérért két számlát kapnak.

Az OTP Bank kínálatában sok számlacsomag esetében lehetőség van arra, hogy a számlának több tulajdonosa legyen. A tulajdonosokat a bankszámlával kapcsolatban azonos jogok illetik meg, illetve azonos kötelezettségek terhelik. Valamennyi tulajdonos önállóan és teljes mértékben rendelkezhet a számla felett, tehát például önállóan utalhat pénzt a számláról, vagy megváltoztathatja azt a címet, amire a számlakivonat érkezik. Utóbbi szabály alól vannak lényeges kivételek, például az egyik tulajdonos nem igényelhet a másik tulajdonos írásbeli jóváhagyása nélkül folyószámlahitel keretet a számlához.

Közös számlavezetés esetén könnyebben elérhetőek a bank által biztosított időszakos, vagy folyamatos kedvezmények, hiszen két tulajdonos együttvéve könnyebben teljesítheti az elvárt feltételeket. A kedvezmények időszakonként és számlánként, számlacsomagokként eltérőek lehetnek. Ha egy számlatípushoz kapcsolható társtulajdonos, akkor a társtulajdonos megjelölésének általában egyszeri 1 783 forintos díja van.

A CIB Bank arról tájékoztatott, hogy párok esetében úgynevezett társtulajdonosi számla vezetésére van lehetőség. Ez azt jelenti, hogy egy számlának több tulajdonosa van, de ugyanazok a feltételek és díjak érvényesek, mintha egy tulajdonosa lenne, így például számlavezetési díjat is csak egyszer fizet az ügyfél. A folyószámlához bármely betéti bankkártya igényelhető és kérhető hozzá az ügyfelek igényeinek megfelelő társkártya is, melyek használatukat tekintve teljesen megegyeznek a főkártyával.

Az MKB Banknál elvileg nem lehetne közösentulajdonolt bakszámlát vezetni, de a gyakorlatban meghatalmazotti kapcsolaton keresztül mégis van erre lehetőség. A bankszámla tulajdonosa az általa meghatalmazottal vezetheti közösen a bankszámlát, amivel akár csökkenteni is lehet az esetleges kiadásokat. Ez legkönnyebben a szolgáltatáscsomagon belüli - jellemzően egy darab - bankszámlához történő társkártya igényléssel valósulhat meg.

Loading...

Címkék:
megtakarítás, pénzügy, pénzügyi kultúra, kassza, párkapcsolat,