Pénzcentrum • 2015. november 12. 10:20
A magyarok kétharmada nem ismeri a TBSZ előnyeit, egy átlagos számlával 200 ezer forintot is spórolhatunk, pedig csupán 10 percig tart a számlanyitás. Év végén lejárnak a 2010-ben nyitott számlák, viszont ha meg szeretnénk hosszabbítani a megtakarításunkat, akkor év végéig nyilatkoznunk kell róla - hangzott el az OTP csütörtöki háttérbeszélgetésén.
2015 év végén járnak le az első tartós befektetési szerződések és a tartós betéti szerződések (TBSZ).
- mondta Nyitrai Győző, az OTP vagyonkezelési és befektetési szolgáltatások igazgatója. Ez azt jelenti, hogy az értékpapírszámlák 20 százaléka TBSZ. Ugyan a lemorzsolódás 10 százalék körüli, azonban ez általános az ilyen futamidejű termékeknél.
A TBSZ-ekre értékpapírokat vásárolhatunk, illetve hosszú futamidejű betéteket köthetünk le. Három év után csupán 10 százalék kamatadót kell fizetnünk és egészségügyi hozzájárulást mentességet kapunk, öt év után pedig teljes kamatadó mentességet kaphatunk.
- tette hozzá Nyitrai Győző.
30 ezer olyan értékpapírszámla van az OTP-nél, amihez a 2010-es nyitás óta nem nyúltak hozzá, ennek ellenére 2,5 milliárd forint adót fizettek be. Aki viszont TBSZ-t nyitott, átlagosan 200 ezer forint adót takarított meg.
Az ügyfelek kétharmada nem ismeri a TBSZ-t, ezért nyitnak inkább értékpapírszámlát. Ugyan elsőre kötöttségnek látszik a kedvezmény, azonban valójában bármikor hozzáférhetünk a pénzünkhöz.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Tegyük fel, hogy két értékpapírt veszünk, egyik értékpapírunkon veszítünk, míg egy másikon nyerünk, így nullára jövünk ki, viszont a pénzünkre szükségünk van a kedvezmény elérése előtt. Ebben az esetben a TBSZ-nél nem kell adót fizetnünk, míg az egyszerű értékpapírszámla esetén a nyereséges értékpapír után meg kell fizetnünk az adót.
Mit vegyünk a TBSZ-re?
A szakértők általában befektetési alapok vásárlását szokták ajánlani az ügyfeleknek. Az elmúlt egy évben egyébként az ingatlanalapok voltak a legnépszerűbbek. A bankbetétek nem meglepő módon a jelenlegi kamatok miatt nem népszerűek.
A most lejáró számlákat 2010-ben nyitották, amiknél több lehetőségünk van.
- Ha meghosszabbítjuk, akkor "megnyerjük" a gyűjtőévet, ugyanis 2015-ban nyitott számlaként számít, azonban erről december 31-ig nyilatkoznunk kell.
- Ha részkivétellel szeretnénk élni, akkor viszont a gyűjtőévünk 2016 lesz.
- Ha nem nyilatkozunk, akkor a pénzünk átkerül egy értékpapírszámlára. Ekkor a korábbi kedvezményeket megkapjuk, a bank rögzíti, de a január 1-től elért hozamok.