Figyelem! Hamarosan tömegével járnak le ezek a megtakarítások

Portfolio2015. november 5. 13:07

Hamarosan sorban állhatnak a megtakarítók, mivel az év végével lejárnak az első, 2010-ben indított TBSZ számlák. Milyen lehetőségeink vannak, ha még nem akarjuk felhazsnálni a befektetett pénzünket?

Jön az év vége, készüljünk fel

Fontos időponthoz érkeztek a TBSZ-szel rendelkező megtakarítók: december 31-ével lejárnak az első, 2010-ben indított számlák, így el kell dönteniük, hogy mihez kezdenek az így felszabadult pénzekkel. A megtakarítást ki lehet venni vagy tovább is vihető egy újonnan nyitott számlán, a döntést pedig már csak azért sem árt átgondolni, mivel nemcsak az adó megfizetését, hanem a befektetési időt is meg lehet spórolni egy jó döntéssel.

Az idén lejáró TBSZ-ek gazdáiként három alternatíva közül is választhatunk:

1. Inkább kivesszük a pénzt

Akkor van talán a legkönnyebb dolgunk, ha úgy döntünk, hogy nem szeretnénk a szerződésünket meghosszabbítani, hanem inkább kivesszük az öt év alatt gyűjtött megtakarításunkat. Ez esetben ugyanis nem kell tenni semmit, a szerződés automatikusan lejár és a TBSZ-en lévő megtakarítások az értékpapír-számlánkra kerülnek át.

2. Tovább visszük a TBSZ-t

Ha úgy döntünk, hogy nem vesszük ki az idén lejáró befektetést, hanem tovább visszük azt tartós befektetésként, több dologra sem árt odafigyelni:

  • A legfontosabb, hogy rendelkezni kell a banknál a TBSZ meghosszabbításáról.
  • Ha idén eddig nem nyitottunk volna, akkor nyitni kell egy új TBSZ-t, mellyel december 31-gyel átkerül az új TBSZ-re a most lejáró számlán lévő megtakarításunk.

Ennek a lehetőségnek a legnagyobb előnye, hogy megspórolható a gyűjtőév (2015 lesz a felhalmozási időszak), tehát már 2020-ban hozzáférhetünk a megtakarításunkhoz és annak hozamához. Adózási oldalról ekkor az alábbiakra kell figyelni:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • December 31-én az értékpapírok új bekerülési árat kapnak, ami a megszerzéskori és a december 31-én érvényes ár közül a magasabb lesz.
  • A TBSZ-en lévő értékpapírok után a 2015. december 31-én kalkulált érték alapján kell adózni.
  • Ha 2020 előtt törjük fel a TBSZ-t, akkor az új bekerülési ár alapján kell adózni.

3. A pénz egy részét kivesszük, a többit TBSZ-en tartjuk

Dönthetünk úgy, hogy nem visszük tovább a teljes TBSZ-en lévő megtakarításunkat, csak egy részét, azonban így nem rendelkezhetünk a TBSZ meghosszabbításáról, mivel részleges pénzkivételre nincs lehetőség.

Ebben az esetben tehát meg kell várnunk, amíg a 2010-ben nyitott TBSZ lejár, az értékpapírszámlára kerülő összegnek egy részét így kivehetjük, a többit pedig ismét befektethetjük egy új TBSZ-be. A hátulütő ez esetben ott van, hogy csak a 2016-ban indított TBSZ-re tudjuk berakni az összeget, ami gyűjtőévnek számít majd, tehát leghamarabb csak 2021-ben juthatunk hozzá kamatadó- és eho-mentesen a befektetéseinkhez, szemben azokkal, akik a teljes összeg átvitele esetén, megspórolva a gyűjtőévet, már 2020-ban kivehetik a megtakarításukat.

Címkék:
tbsz, megtakarítás,