Pénzcentrum • 2015. október 28. 15:01
A magyarok lakástakarék-pénztári (LTP) megtakarításai jelentősen elmaradnak a környező országoktól, mindössze negyedannyi szerződés van hazánkban, mint a cseheknél. Ugyan népszerű, mégsem az LTP az egyetlen jó megtakarítási forma. Mivel takaríthatunk meg, ha nem lakásra tennénk félre, és mely termékek lesznek népszerűek a következő években?
Átlagosan 47 eurót (14 660 forint) takarítanak meg a magyarok havonta, ami jóval elmarad a környező országok megtakarításaitól. A probléma azonban az, hogy a háztartások harmada egyáltalán nem tesz félre. Az egyik legnépszerűbb megtakarítási forma, a lakástakarék-pénztárak aránya a teljes lakossághoz viszonyítva hazánkban csupán 11 százalék, míg Ausztriában 65, Csehországban pedig 42 százalékos szinten áll, igaz, a szomszédos Horvátországban mindössze 10 százalékos - derült ki az Erste kutatásából a Portfolio Öngondoskodás 2015 konferenciáján.
Van-e olyan termék, amibe érdemes most pénzt tenni?
A lakossági állampapírok egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a megtakarításokból, a szakértők véleménye azonban megoszlik abban, hogy a Prémium, illetve a Bónusz Magyar Államkötvény (PMÁK, illetve BMÁK) és a Kamatozó Kincstárjegy mellett mi lehet a legjobb megtakarítási forma:
- Egy megfelelően kezelt ingatlanalap jó alternatíva lehet a lakossági állampapírok mellett.
- Az egyszeri díjas életbiztosítások is népszerűek és szintén jó helyettesítői vagy kiegészítői lehetnek az állampapírnak.
- A befektetési alapok elsősorban úgy adhatnak pluszt az ügyfeleknek, hogy valamivel magasabb kockázat bevállalásával magasabb hozamra tehetnek szert.
A magasabb hozamot egyébként nemcsak a hosszabb futamidő bevállalásával, hanem magasabb kockázattal is elérhetik az ügyfelek és egyre többen választanak hosszabb tartamú vagy magasabb kockázatú termékeket.
Valós veszélyt jelentenek a Marcsika-féle csalók?
- monda Harmati László, az Erste Bank vezérigazgató-helyettese. Az alacsony hozamkörnyezet azonban még inkább kedvez a csalóknak, akik a banki, biztosítói hozamokhoz képest sokszoros kamatokat kínálnak, ráadásul emiatt a piramisjátékok tovább fenntarthatóak, a csalók több áldozatot szedhetnek.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A demográfiai változások afelé mutatnak, hogy egyre kevesebb keresőnek kell eltartania egyre több inaktívat, közülük is a nyugdíjasok száma nőhet kiemelkedően a következő években. A nyugdíjba vonulás átlagos kora Magyarországon 58,5 év, amely jóval alacsonyabb az európai átlagnál, a nyugdíjkorhatár emelésével jelentősen csökkenthető az eltartottak aránya, ezzel fenntartható marad a nyugdíjrendszer.
A tanulók is később kerülnek ki a munkaerőpiacra, egyre többen csak 25 éves koruk után állnak munkába, de a 30 év után munkába állók száma is egyre magasabb. Gyakran egyébként az iskola elvégzése után is inaktívak maradnak a fiatalok - ismertette a Deloitte felmérését Demeter Ákos, a tanácsadó cég partnere.
Nem meglepő egyébként, hogy egyre többen a biztonságos befektetéseket keresik, ráadásul a hosszabb futamidejű termékek népszerűek a magyarok körében. A felmérés alátámasztja azt is, hogy iskolai végzettségtől függetlenül 45 év fölött kezdenek el gondolkodni a nyugdíj célú megtakarításokon a magyarok.