Pénzcentrum • 2015. szeptember 29. 18:01
Hiába a magasabb hozam, egy friss felmérés szerint a befektetett tőke biztonsága a legfontosabb a magyaroknak, ha megtakarításról van szó. További fontos szempontok a biztonságon és magas hozamon túl, hogy az bármikor hozzáférhető és rendszeres legyen.
A magyarok döntő hányada nem vállalja be a nagyobb hozammal, ugyanakkor nagyobb kockázattal rendelkező és komolyabb pénzügyi ismereteket kívánó megtakarítási formákat. A jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben pedig jó alternatívát kínálnak a befektetési alapok is.
A felmérésben résztvevők közel háromnegyede rendelkezik félretett pénzzel, ugyanakkor kevesebb, mint 20 százalékuk fektet kötvénybe, részvénybe, állampapírba vagy befektetési alapba. A megkérdezettek közel egyharmadának egyáltalán nincs megtakarítása, 15 százaléknak pedig százezer forintnál kevesebb tartaléka van.
Mire gyűjtünk leginkább?
Abból kiindulva, hogy a biztonság áll az első helyen nálunk, ha megtakarításokról van szó, talán nem meglepő, hogy legtöbben váratlan kiadásokra teszünk félre. A válaszadók fele ennél is előrelátóbb, a nyugdíjas évekre a megkérdezettek 50 százaléka gondol. Lakás- illetve autóvásárlásra megközelítőleg 20 százalék tesz félre, míg nyaralásra közel egyharmaduk.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ha pedig pénzügyi tanácsokra van szükség, a legtöbben banki szakemberek segítségét veszik igénybe, de sokan informálódnak a pénzintézetek honlapján, illetve tematikus pénzügyi oldalakon, vagy fordulnak családtagokhoz, barátokhoz.