Hivatalos: így kártalanítják a Quaestor kötvényeseit

Portfolio2015. július 23. 13:01

A Quaestor-károsultakat a Beva és a Quaestor Alap a fiktív kötvények arányában kártalanítja. Az előzetes becslésekkel nagyjából egybevágóak az arányok, vannak tehát olyan sorozatok, ahol a fiktív kötvények aránya meghaladja a 85 százalékot, míg más sorozatoknál nem is voltak fiktív kötvények.

A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja (QA) által 2015. július 6-án közzétett sajtóközlemény szerint július 13-tól megkezdődött a kárrendezés Befektető-védelmi Alapot (BEVA) terhelő kártalanítási részének a kifizetése. A BEVA kártalanítására a 2001. évi CXX. tv. (Tpt.) szabályai szerint maximum 20 ezer euróig (kb. 6 millió forintig) és kizárólag azok jogosultak, akiknek a kötvényét a Quaestor Értékpapír Zrt. (QÉP) nem tudja kiadni, vagyis a meg nem keletkeztetett Quaestor kötvénnyel rendelkező befektetők

 - olvasható a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (PSFN) közleményében, aki a felszámolásért felel.

Az ügyfélvagyon átvizsgálásának eredményeként kötvénysorozatonként egyértelműen megállapítható a befektetők értékpapírszámláján nyilvántartott összes Quaestor kötvény darabszáma és a KELER központi értékpapír nyilvántartása alapján a rendelkezésre álló Quaestor kötvények összmennyisége. Tekintettel azonban arra, hogy a QÉP által vezetett egyedi értékpapírszámlákon nem különíthetőek el egymástól a meg nem keletkeztetett (hiányzó) kötvények és a QÉP KELER-nél vezetett számláján rendelkezésre álló (valós) kötvények.

Az sem állapítható meg teljes bizonyossággal, hogy egy-egy befektető egy-egy tranzakció során valós kötvényt vásárolt-e. Mindezekre figyelemmel kizárólag úgy lehetett az egyes ügyfelekre nézve a valós és a hiányzó kötvények mennyiségét megállapítani, hogy kötvénysorozatonként meghatározásra került egy arányszám a KELER nyilvántartásban szereplő valós kötvények darabszámának és az ügyfélnyilvántartásokban szereplő kötvények összdarabszámának figyelembe vételével.

Az egyes ügyfelek esetében ezt az arányszámot alapul véve került meghatározásra a QÉP által vezetett értékpapírszámlán nyilvántartott kötvénymennyiségből a meglévő, valós kötvények mennyisége, valamint a hiányzó kötvények mennyisége.

A kártalanítás jelen fázisában a hiányzó kötvényeket pénzkövetelésként vette figyelembe a BEVA, ezért e kötvényekért az azok vásárlásakor kifizetett vételár képezi a kártalanítás alapját. A felszámoló által közölt fiktív és valós kötvényarányokat az alábbi infografika tartalmazza:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Loading...

A felszámoló tehát csak úgy tudta eldönteni és meghatározni a fenti arányokat, hogy megnézte: a KELER nyilvántartásában szereplő valós kötvények darabszámához képest mekkora mennyiség található meg az ügyfelek egyéni számláin az egyes sorozatokból, ebből pedig arányszámot képzett. Fontos információ az is, hogy a Beva a kártalanítási összeg meghatározásakor a fiktív kötvények vételárát vette figyelembe.

 

Címkék:
megtakarítás, kártalanítás, quaestor,