Nem hitt a szemének, amikor megkapta a bank SMS-ét

Pénzcentrum2015. június 8. 14:32

Több mint 71 millió forintot utaltak nemrég tévedésből egy kollégánknak. Az eset ugyan meglepő, de egyáltalán nem egyedülálló Magyarországon. Naponta többmillió banki utalást történik, melyből néhány esetben valóban téves tranzakcióról van szó. Nagyon fontos azonban, hogy semmiképp se kezdjünk önfeledt költekezésbe, ha nem várt pénzösszeg landol a számlánkon, azt ugyanis a hatályos jogszabályok szerint vissza kell fizetni!

Több mint 71 millió forintot utaltak tévedésből a Bors munkatársának bankszámlájára; Tamás Rita teljesen ledöbbent, amikor meglátta a bank SMS-értesítőjét a tranzakcióról.

Nem volt rajtam szemüveg, ráadásul egy műtét után lábadozom, elsőre nem is fogtam fel, hogy 71 milliót kaptam. Később néztem rá újra, akkor láttam, hogy itt bizony egy 71 milliós utalásról van szó

- mondta a Borsnak Tamás Rita, aki mihamarabb tisztázni akarta a helyzetet.

Nem mérlegeltem, arra gondoltam, hogy milyen kellemetlen helyzetben lehet az, aki elutalta a pénzt. Másnap ebédszünetben besiettem a bankba, ahol fogalmuk sem volt, hogy miről beszélek. Hosszas telefonálgatás után derült ki, hogy a bank rontotta el az utalást, amely eurós pénzmozgás volt, 230 308 eurót utaltak egy másik személy helyett nekem. Megköszönték, hogy szóltam, ők észre sem vették, mi történt. Félórával később visszaküldték az összeget a feladónak, utalási költséget nem számoltak fel

- foglalta össze a történteket Tamás Rita.

Ki a hibás, mit kell tennünk???

Több millió banki utalást hajtanak végre naponta és a tapasztalatok azt mutatják, ebből néhány alkalommal valóban téves tranzakcióról van szó. Ahhoz ugyanis, hogy az általunk utalni kívánt pénz rossz címzettnél landoljon, már egyetlen számjegy félreütése is elegendő. Bár sokan nincsenek tisztában vele, de a hatályos jogszabály szerint a jóváírást a számlaszám alapján kell a bankoknak teljesítenie.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 
Tehát létező forintalapú bankszámlára tévesen utalt összeg jóváírásra kerül akkor is, ha a név és a számlaszám eltér.

Így az követett el hibát, aki tévesen adta meg a bankszámlaszámot, amire utalni szeretett volna. Ez persze nem jelenti azt, hogy el is bukja a pénzét, legalábbis ha a rossz címzett is partner ebben - ezt az igényt természetesen minél előbb jelezni kell a banknál. Az se kezdjen azonban önfeledt költekezésbe, akinek a számláján landolt a nem várt pénzösszeg. Ilyen esetben mindenképp jelezzük számlavezető bankunk felé, hogy téves utalást írtak jóvá a számlánkon.

Amennyiben a címzett költ a összegből, és az utaló visszautalást kezdeményez, úgy a címzett jogalap nélküli gazdagodására való tekintettel a Ptk. az irányadó: az alaptalan összeget vissza kell téríteni, kizárólag jóhiszeműség esetén nem terheli a kötelezettség a címzettet, amikor is jogosultnak érezhette magát

- mondta el a Pénzcentrumnak egy hasonló eset kapcsán korábban az MKB Bank.

Címkék:
megtakarítás, bankolás, utalás, átutalás, sms,