Pénzcentrum • 2015. június 8. 11:32
A brókerbotrányok után sokan kerestek biztos helyet a pénzüknek. A későbbi kártalanítások után is felmerül a kérdés: hova tehetik megtakarításaikat a keményen dolgozó magyar családok?
A DRB bankcsoport csődje, a Quaestor botrány és Karcagi Marcsika is megtépázta a magyar családok bizalmát a pénzügyi szolgáltatókban. Ha viszont ezekbe a megtakarításokba tesszük a pénzünket, akkor nyugodtan hajthatjuk álomra esténként a fejünket, nem kell attól félnünk, hogy elúszik a megspórolt pénzünk. De mik ezek a megtakarítások?
Arany
Korábbi cikkünkben részletesen körüljártuk, hogyan tudunk aranyat vásárolni, alapvetően két típus közül választhatunk:
- Fizikai arany
- Aranyszámla
A fizikai aranyat különböző méretű tömbökben vásárolhatjuk meg a forgalmazóktól, akik általában vissza is vásárolják azt tőlünk az adott napi árfolyamon. Természetesen nem feltétlenül kell széfet vásárolnunk, ha fizikai aranyat szeretnénk venni, ugyanis a szolgáltatók általában megőrzik nekünk az aranytömböt, ha ezt igényeljük tőlük.
Aranyszámla nyitásakor ugyanúgy megvan a mögöttes aranyfedezet a szolgáltatónál, aki a saját trezorjában őrzi azt. Így viszont nem kell bajlódni a megvásárolható aranytömb méretével, mivel a befektetett összeg bármekkora lehet feltéve, ha elérjük a szolgáltató által előírt minimálisan befektethető pénzösszeget.
Bankbetét
A DRB bankszövetség bedőlése után sokan joggal gondolkoznak el azon, hogy biztonságban van-e a pénzük, ha betétben tartják. A bankunk kiválasztásánál ugyanis lényeges, hogy figyelembe vegyük azt, hogy
Ezeket a szempontokat azonban még sokan a korábban tapasztalt bedőlések ellenére sem hajlandó figyelembe venni, a magyaroknak még mindig az a legfontosabb, hogy legyen a közelben bankfiók. Ez azért fontos, mert a bankkal kapcsolatos információkat 70 százalékuk még mindig a kirendeltségeken szerzik be az online felületek és a telefonos érdeklődés helyett.
Nem véletlen, hogy még mindig a legnépszerűbb megtakarítási forma a bankbetét, ugyanis biztonságos megtalarítási formáról van szó. Az Országos Betétvédelmi Alap (OBA) 100 ezer euróig (kb. 30 millió forint) biztosítja a bankbetéteket, így például a DRB betéteseit is ennek megfelelően kártalanították a bankok bedőlésekor. Az sem utolsó szempont, hogy kiszámítható megtakarításról van szó, hiszen már a lekötéskor ki tudjuk számítani, hogy mennyi pénzt kapunk a futamidő végén.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el, havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Állampapír
Az utóbbi években a betéti kamatok folyamatos esése miatt egyre többen kerestek alternatív, de biztonságos megtakarítási formát. Az állampapírok pontosan ilyen lehetőséget nyújtanak, ugyanis a kibocsátójuk a magyar állam, nem pedig egy ellenőrizhetetlen kft., mint a Quaestor esetében volt.
Kattints!Eleged van a botrányokból? Itt biztonságban van a pénzed
Az állampapírok ráadásul egészségügyi hozzájárulás (EHO) mentesen vásárolhatóak meg, így ezzel a teherrel sem kell számolni. A Magyar Államkincstártól egyébként vásárolhatunk állampapírokat, így a számlavezetés is ingyenes lehet, és a tranzakciós költségeken is faraghatunk egy kereskedelmi bankhoz képest.
Lényeges a tehermentesség
A kamatadó és a kamat után fizetendő egészségügyi hozzájárulás bevezetése óta sokat spórolhatunk azzal, ha hosszabb távra gondolkodunk, és olyan terméket választunk, amivel megússzuk ezeket a befizetendőket:
- A bankbetét és az állampapír esetében ezt a Tartós Befektetési Szerződéssel (TBSZ) érhetjük el, amellyel három év után a megfizetendő kamatadó 10 százalékra csökken, ráadásul mentesülünk az EHO fizetés alól, az újabb két év kivárásával viszont már a kamatadótól is mentesülhetünk.
- Az arany jelentős előnnyel bír az ékszerekhez képest, ugyanis ez utóbbiak után 27 százalékos áfát kell fizetnünk adás-vételkor, míg a befektetési arany ez alól teljesen mentesül.