Kun-Mediátor botrány: a bankok a felelősek az ügyvéd szerint

Pénzcentrum2015. április 22. 09:31

A Kun-Mediátor Kft. bankszámláira olyan nagyságú összegek folytak be, hogy a bankoknak fel kellett volna tűnnie: többről van szó, mint egyszerű utazási irodai tevékenységről - írja a Népszabadság.

A pénzintézeteknek a pénzmosási törvény alapján ezt jelenteniük kellett volna a rendőrségnek

 - mondta kedden a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában Dobrossy László. A Kun-Mediátor károsultjait képviselő ügyvéd az utóbbi napokban többször is felvetette a számlavezető pénzintézetek esetleges felelősségét. Még pénteken az M1 tévécsatornán arról beszélt, a kisbefektetők elmondása szerint a legtöbb esetben nem készpénzben adták, hanem bankszámláról átutalták a pénzt a Kun-Mediátornak. Ha egy utazási irodának jelentős összegű bankszámlaforgalma van, ami többszörösen meghaladja az éves mérlegét, annak szemet kellett volna szúrnia.

A pénzintézeteknek nem feladatuk, és sem technikailag, sem a jogi szabályozás alapján nincs arra lehetőségük, hogy a számlatulajdonosok gazdálkodását, mérlegadatait, tevékenységük engedélyeit vizsgálják - derült ki a Kun-Mediátor egyik számlavezetője, az OTP válaszából.

Karcagon az utazási irodás Marcsika 20 százalékos kamatot ígért, ami már önmagában is olyan elképesztően magas, hogy konkrétan hihetetlen, hogy ennyien bedőltek neki. Összehasonlításként: a bankok mostanában 1,6 - 2 százalékos kamatokat kínálnak átlagosan.

Gyanakodjunk, ha irreálisan magas a kamat

Ha a többi bankhoz képest magas kamatot látunk, akkor a pénzintézet általában másfajta (gyakran hosszútávú elköteleződést jelentő) megtakarítás kötését kéri tőlünk az extra kamatért cserébe. Ha viszont a többi ajánlat sokszorosát kínálják hozamként, akkor érdemes lehet elgondolkodni azon, hogy belevágjunk-e, hiszen a fentiektől eltérő banki kamat a jelenlegi kamatkörnyezetben elég nehezen elérhető, de legalábbis kockázatvállalással jár együtt.

Ha nem egy banknál vagy takarékszövetkezetnél kopogtatunk, könnyen előfordulhat, hogy a mostanában sokszor látott piramisjátékba akarnak minket belerángani. De hogyan ismerjük fel, ha ilyennel van dolgunk?

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 
  • Irreálisan magas hozam ígérete
  • A cégnek nincs online elérhetősége
  • A cég nincs bejegyezve (ezt ingyenesen lekérhetjük)
  • Ha egy ismerősünk sem hallott még a cégről.

Természetesen ezek mellett is lehet tisztességes az adott cég, de ezek figyelmeztető jelek lehetnek egy esetleges csalás esetén. 

 

Címkék:
megtakarítás, kun mediátor, karcag,